
| What is the body type, Hycan 007? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 93 kWh (204 Hp)? | 643 km 399.54 mi |
| What is electricity consumption, Hycan 007 93 kWh (204 Hp)? | 16.7 kWh/100 km 26.88 kWh/100 mi 125 MPGe 6 km/kWh 3.7 mi/kWh |
| How fast is the car, 2020 007 93 kWh (204 Hp)? | 170 km/h | 105.63 mph 0-100 km/h: 7.9 sec 0-60 mph: 7.5 sec |
| How much power, Hycan 007 SUV, Crossover 2020 93 kWh (204 Hp)? | 204 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Hycan 007 SUV, Crossover 2020 93 kWh (204 Hp)? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2020 Hycan 007 SUV, Crossover? | 4879 mm 192.09 in. |
| How wide is the vehicle, 2020 Hycan 007 SUV, Crossover? | 1937 mm 76.26 in. |
| What is the curb weight, 2020 Hycan 007 93 kWh (204 Hp)? | 2030 kg 4475.38 lbs. |
| What is the gross weight, 2020 Hycan 007 93 kWh (204 Hp)? | 2475 kg 5456.44 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2020 Hycan 007 SUV, Crossover? | 450 - 1500 l 15.89 - 52.97 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2020 Hycan 007 93 kWh (204 Hp)? | 1, automatic transmission |
| Brand | Hycan |
|---|---|
| Model | 007 |
| Generation | 007 |
| Modification (Engine) | 93 kWh (204 Hp) |
| Start of production | April, 2020 year |
| End of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 7.5 sec |
| Maximum speed | 170 km/h 105.63 mph |
| Weight-to-power ratio | 10 kg/Hp, 100.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.8 kg/Nm, 172.4 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 93 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (NEDC) | 643 km 399.54 mi |
| Average Energy consumption (NEDC) | 16.7 kWh/100 km
26.88 kWh/100 mi 125 MPGe 6 km/kWh 3.7 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 204 Hp |
| Electric motor Torque | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ180XYA1203 |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 204 Hp |
| System torque | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 2030 kg 4475.38 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2475 kg 5456.44 lbs. |
| Max load | 445 kg 981.06 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 450 l 15.89 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1500 l 52.97 cu. ft. |
| Length | 4879 mm 192.09 in. |
|---|---|
| Width | 1937 mm 76.26 in. |
| Height | 1680 mm 66.14 in. |
| Wheelbase | 2919 mm 114.92 in. |
| Front track | 1650 mm 64.96 in. |
| Rear (Back) track | 1660 mm 65.35 in. |
| Ride height (ground clearance) | 150 mm 5.91 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.28 |
| Approach angle | 17° |
| Departure angle | 20° |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/50 R20 |
| Wheel rims size | 20 |