
| Av vilken typ är karosseriet, Hycan 007? | SUV , Crossover , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 93 kWh (204 Hp)? | 643 km 399.54 mi |
| Vad är elförbrukningen, Hycan 007 93 kWh (204 Hp)? | 16.7 kWh/100 km 26.88 kWh/100 mi 125 MPGe 6 km/kWh 3.7 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2020 007 93 kWh (204 Hp)? | 170 km/t | 105.63 mph 0-100 km/t: 7.9 s 0-60 mph: 7.5 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Hycan 007 SUV , Crossover 2020 93 kWh (204 Hp)? | 204 hk, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Hycan 007 SUV , Crossover 2020 93 kWh (204 Hp)? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2020 Hycan 007 SUV , Crossover ? | 4879 mm 192.09 in. |
| Hur bred är bilen, 2020 Hycan 007 SUV , Crossover ? | 1937 mm 76.26 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2020 Hycan 007 93 kWh (204 Hp)? | 2030 kg 4475.38 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2020 Hycan 007 93 kWh (204 Hp)? | 2475 kg 5456.44 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2020 Hycan 007 SUV , Crossover ? | 450 - 1500 l 15.89 - 52.97 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2020 Hycan 007 93 kWh (204 Hp)? | 1, Automat |
| Märke | Hycan |
|---|---|
| Modell | 007 |
| Generation | 007 |
| Modifikation (motor) | 93 kWh (204 hk) |
| fabrikstillverkning, början | April, 2020 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV , Crossover |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 7.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 7.5 s |
| Toppfart | 170 km/t 105.63 mph |
| Vikt/effektförhållande | 10 kg/hk, 100.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.8 kg/Nm, 172.4 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 93 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (NEDC) | 643 km 399.54 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (NEDC) | 16.7 kWh/100 km
26.88 kWh/100 mi 125 MPGe 6 km/kWh 3.7 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 204 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ180XYA1203 |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 204 hk |
| System Vridmoment | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Egen massa | 2030 kg 4475.38 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2475 kg 5456.44 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 445 kg 981.06 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 450 l 15.89 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1500 l 52.97 cu. ft. |
| Längd | 4879 mm 192.09 in. |
|---|---|
| Bredd | 1937 mm 76.26 in. |
| Höjd | 1680 mm 66.14 in. |
| Hjulbas | 2919 mm 114.92 in. |
| Spårvidd fram | 1650 mm 64.96 in. |
| Spårvidd bak | 1660 mm 65.35 in. |
| Frigångshöjd | 150 mm 5.91 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.28 |
| Approach vinkel | 17° |
| Avgångsvinkel | 20° |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 245/50 R20 |
| Storlek av | 20 |