
| What is the body type, Dorcen G60? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Dorcen G60 1.6 (116 Hp)? | 7.2 l/100 km 32.7 US mpg 39.2 UK mpg 13.9 km/l |
| How ECO is the car, Dorcen G60 1.6 (116 Hp)? | China VI |
| How fast is the car, 2019 G60 1.6 (116 Hp)? | 160 km/h | 99.42 mph |
| How much power, Dorcen G60 SUV, Crossover 2019 1.6 (116 Hp)? | 116 Hp, 155 Nm 114.32 lb.-ft. |
| What is the engine size, Dorcen G60 SUV, Crossover 2019 1.6 (116 Hp)? | 1.6 l 1590 cm3 97.03 cu. in. |
| How many cylinders, 2019 Dorcen 1.6 (116 Hp)? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Dorcen G60 SUV, Crossover 2019 1.6 (116 Hp)? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2019 Dorcen G60 SUV, Crossover? | 4540 mm 178.74 in. |
| How wide is the vehicle, 2019 Dorcen G60 SUV, Crossover? | 1840 mm 72.44 in. |
| What is the curb weight, 2019 Dorcen G60 1.6 (116 Hp)? | 1420 kg 3130.56 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2019 Dorcen G60 SUV, Crossover? | 390 - 950 l 13.77 - 33.55 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2019 Dorcen G60 1.6 (116 Hp)? | 5, manual transmission |
| Brand | Dorcen |
|---|---|
| Model | G60 |
| Generation | G60 |
| Modification (Engine) | 1.6 (116 Hp) |
| Start of production | August, 2019 year |
| End of production | 2021 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 7.2 l/100 km
32.7 US mpg 39.2 UK mpg 13.9 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed | 160 km/h 99.42 mph |
| Emission standard | China VI |
| Weight-to-power ratio | 12.2 kg/Hp, 81.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 9.2 kg/Nm, 109.2 Nm/tonne |
| Power | 116 Hp @ 6000 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 73 Hp/l |
| Torque | 155 Nm @ 4000 rpm. 114.32 lb.-ft. @ 4000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | JT16N |
| Engine displacement | 1590 cm3 97.03 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 76.8 mm 3.02 in. |
| Piston Stroke | 85.8 mm 3.38 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | DOHC |
| Kerb Weight | 1420 kg 3130.56 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum | 390 l 13.77 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 950 l 33.55 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Length | 4540 mm 178.74 in. |
|---|---|
| Width | 1840 mm 72.44 in. |
| Height | 1685 mm 66.34 in. |
| Wheelbase | 2680 mm 105.51 in. |
| Front track | 1553 mm 61.14 in. |
| Rear (Back) track | 1551 mm 61.06 in. |
| Ride height (ground clearance) | 180 mm 7.09 in. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 5 gears, manual transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Torsion |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/65 R16 |
| Wheel rims size | 16 |