
| What is the body type, Dorcen G60? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Dorcen G60 1.5T (163 Hp)? | 8 l/100 km 29.4 US mpg 35.3 UK mpg 12.5 km/l |
| How ECO is the car, Dorcen G60 1.5T (163 Hp)? | China V |
| How fast is the car, 2019 G60 1.5T (163 Hp)? | 175 km/h | 108.74 mph |
| How much power, Dorcen G60 SUV, Crossover 2019 1.5T (163 Hp)? | 163 Hp, 215 Nm 158.58 lb.-ft. |
| What is the engine size, Dorcen G60 SUV, Crossover 2019 1.5T (163 Hp)? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| How many cylinders, 2019 Dorcen 1.5T (163 Hp)? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Dorcen G60 SUV, Crossover 2019 1.5T (163 Hp)? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2019 Dorcen G60 SUV, Crossover? | 4540 mm 178.74 in. |
| How wide is the vehicle, 2019 Dorcen G60 SUV, Crossover? | 1840 mm 72.44 in. |
| What is the curb weight, 2019 Dorcen G60 1.5T (163 Hp)? | 1440 kg 3174.66 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2019 Dorcen G60 SUV, Crossover? | 390 - 1000 l 13.77 - 35.31 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2019 Dorcen G60 1.5T (163 Hp)? | 5, manual transmission |
| Brand | Dorcen |
|---|---|
| Model | G60 |
| Generation | G60 |
| Modification (Engine) | 1.5T (163 Hp) |
| Start of production | March, 2019 year |
| End of production | 2021 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 8 l/100 km
29.4 US mpg 35.3 UK mpg 12.5 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed | 175 km/h 108.74 mph |
| Emission standard | China V |
| Weight-to-power ratio | 8.8 kg/Hp, 113.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.7 kg/Nm, 149.3 Nm/tonne |
| Power | 163 Hp @ 5500 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 108.7 Hp/l |
| Torque | 215 Nm @ 1700-4500 rpm. 158.58 lb.-ft. @ 1700-4500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | JT15T |
| Engine displacement | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 75 mm 2.95 in. |
| Piston Stroke | 84.8 mm 3.34 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Kerb Weight | 1440 kg 3174.66 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum | 390 l 13.77 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1000 l 35.31 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Length | 4540 mm 178.74 in. |
|---|---|
| Width | 1840 mm 72.44 in. |
| Height | 1685 mm 66.34 in. |
| Wheelbase | 2680 mm 105.51 in. |
| Front track | 1553 mm 61.14 in. |
| Rear (Back) track | 1551 mm 61.06 in. |
| Ride height (ground clearance) | 180 mm 7.09 in. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 5 gears, manual transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Torsion |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/55 R17 |
| Wheel rims size | 17 |