
| Av vilken typ är karosseriet, Alfa Romeo 33 (905)? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Alfa Romeo 33 Halvkombi 1983 1.3 (68 Hp)? | 68 hk |
| Hur stor är motorns volym, Alfa Romeo 33 Halvkombi 1983 1.3 (68 Hp)? | 1.4 l 1351 cm3 82.44 cu. in. |
| Vilken är typen av drivning, Alfa Romeo 33 (905) Halvkombi 1983 1.3 (68 Hp)? | Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 1983 Alfa Romeo 33 Halvkombi ? | 4015 mm 158.07 in. |
| Hur bred är bilen, 1983 Alfa Romeo 33 Halvkombi ? | 1612 mm 63.46 in. |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Alfa Romeo |
| Modell | 33 |
| Generation | 33 (905) |
| Modifikation (motor) | 1.3 (68 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1983 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1989 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Bensin |
| Motor | |
| Effekt | 68 hk |
| Effekt per liter slagvolym | 50.3 hk/l |
| Motormodell/Motorkod | 301.68 |
| Cylindervolym | 1351 cm3 82.44 cu. in. |
| Cylinderdiameter | 80 mm 3.15 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 67.2 mm 2.65 in. |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Mått | |
| Längd | 4015 mm 158.07 in. |
| Bredd | 1612 mm 63.46 in. |
| Höjd | 1340 mm 52.76 in. |
| Hjulbas | 2455 mm 96.65 in. |
| Spårvidd fram | 1392 mm 54.8 in. |
| Spårvidd bak | 1359 mm 53.5 in. |
| främre överhäng | 800 mm 31.5 in. |
| bakre överhäng | 760 mm 29.92 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Storlek däck | 165/70 R13 |
| Storlek av | 5J x 13 |