
| Av vilken typ är karosseriet, Alfa Romeo 33 (905)? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur snabb är bilen, 1984 33 (905) 1.5 QV (105 Hp)? | 185 km/t | 114.95 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, Alfa Romeo 33 Halvkombi 1984 1.5 QV (105 Hp)? | 105 hk |
| Hur stor är motorns volym, Alfa Romeo 33 Halvkombi 1984 1.5 QV (105 Hp)? | 1.5 l 1490 cm3 90.93 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1984 Alfa Romeo 1.5 QV (105 Hp)? | 4 |
| Vilken är typen av drivning, Alfa Romeo 33 (905) Halvkombi 1984 1.5 QV (105 Hp)? | Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 1984 Alfa Romeo 33 Halvkombi ? | 4022 mm 158.35 in. |
| Hur bred är bilen, 1984 Alfa Romeo 33 Halvkombi ? | 1612 mm 63.46 in. |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Alfa Romeo |
| Modell | 33 |
| Generation | 33 (905) |
| Modifikation (motor) | 1.5 QV (105 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1984 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1989 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 10.9 l/100 km
21.6 US mpg 25.9 UK mpg 9.2 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 6.2-7.9 l/100 km
37.9 - 29.8 US mpg 45.6 - 35.8 UK mpg 16.1 - 12.7 km/l |
| Typ bränsle | Bensin |
| Toppfart | 185 km/t 114.95 mph |
| Motor | |
| Effekt | 105 hk |
| Effekt per liter slagvolym | 70.5 hk/l |
| Motormodell/Motorkod | 301.82 |
| Cylindervolym | 1490 cm3 90.93 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Cylinderdiameter | 84 mm 3.31 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 67.2 mm 2.65 in. |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Motoroljekapacitet | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Max Taklast | 80 kg 176.37 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 460 kg 1014.13 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 50 kg 110.23 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4022 mm 158.35 in. |
| Bredd | 1612 mm 63.46 in. |
| Höjd | 1340 mm 52.76 in. |
| Hjulbas | 2455 mm 96.65 in. |
| Spårvidd fram | 1397 mm 55 in. |
| Spårvidd bak | 1364 mm 53.7 in. |
| främre överhäng | 807 mm 31.77 in. |
| bakre överhäng | 760 mm 29.92 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Storlek däck | 185/60 R14 |
| Storlek av | 5.5J x 14 |