
| What is the body type, Voyah Taishan X8? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Voyah Taishan X8 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 5.5 l/100 km 42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
| How ECO is the car, Voyah Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | China VI bRDE |
| What is the range of pure electric driving, 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 370 km 229.91 mi |
| What is electricity consumption, Voyah Taishan X8 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 21.5 kWh/100 km 34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 Taishan X8 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 5.5 sec 0-60 mph: 5.2 sec |
| How much power, Voyah Taishan SUV 2026 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 666 Hp, 915 Nm 674.87 lb.-ft. |
| What is the engine size, Voyah Taishan SUV 2026 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1.5 l 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Voyah 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Voyah Taishan X8 SUV 2026 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | All wheel drive (4x4). PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. There are parallel and serial hybrid modes. |
| How long is this vehicle, 2026 Voyah Taishan SUV? | 5200 mm 204.72 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Voyah Taishan SUV? | 2025 mm 79.72 in. |
| What is the curb weight, 2026 Voyah Taishan X8 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 2790-2815 kg 6150.9 - 6206.01 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Voyah Taishan SUV? | 1148 - 2361 l 40.54 - 83.38 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Voyah Taishan X8 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1, automatic transmission |
| Brand | Voyah |
|---|---|
| Model | Taishan |
| Generation | Taishan X8 |
| Modification (Engine) | 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption (economy) - combined (CLTC) | 5.5 l/100 km
42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 5.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 5.2 sec |
| Maximum speed | 200 km/h 124.27 mph |
| Emission standard | China VI bRDE |
| Weight-to-power ratio | 4.2 kg/Hp, 238.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3 kg/Nm, 328 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 65 kWh |
|---|---|
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (CLTC) | 370 km 229.91 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 21.5 kWh/100 km
34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 204 Hp |
| Electric motor Torque | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front, Transverse |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 313 Hp |
| Electric motor Torque | 395 Nm 291.34 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| System power | 666 Hp |
| System torque | 915 Nm 674.87 lb.-ft. |
| Power | 150 Hp |
|---|---|
| Power per litre | 100.2 Hp/l |
| Torque | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | DFMC15TE3 |
| Engine displacement | 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Kerb Weight | 2790-2815 kg 6150.9 - 6206.01 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum | 1148 l 40.54 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2361 l 83.38 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Length | 5200 mm 204.72 in. |
|---|---|
| Width | 2025 mm 79.72 in. |
| Height | 1814 mm 71.42 in. |
| Wheelbase | 3090 mm 121.65 in. |
| Front track | 1738 mm 68.43 in. |
| Rear (Back) track | 1755 mm 69.09 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.8 m 35.43 ft. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. There are parallel and serial hybrid modes. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Double wishbone, Air suspension |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Air suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) 4-wheel steering (4WS, active rear steering) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/50 R21; 275/45 R22 |
| Wheel rims size | 21; 22 |