
| Korimalli, Voyah Taishan X8? | SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Voyah Taishan X8 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 5.5 l/100 km 42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
| Päästöt, Voyah Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | China VI bRDE |
| Sähkömoottorin toimintasäde, 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 370 km 229.91 mi |
| Virrankulutus, Voyah Taishan X8 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 21.5 kWh/100 km 34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 Taishan X8 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 5.5 s 0-60 mph: 5.2 s |
| Teho, Voyah Taishan SUV 2026 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 666 hv, 915 Nm 674.87 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Voyah Taishan SUV 2026 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1.5 l 1497 sm3 91.35 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2026 Voyah 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Voyah Taishan X8 SUV 2026 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | Neliveto. PHEV (Ladattava hybridisähköauto). Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. Mahdollista täysin sähköinen tai sekatoiminnollinen liikkuminen. On olemassa rinnakkais- ja sarjahybridimuotoja. |
| Pituus, 2026 Voyah Taishan SUV? | 5200 mm 204.72 in. |
| Leveys, 2026 Voyah Taishan SUV? | 2025 mm 79.72 in. |
| Nettopaino, 2026 Voyah Taishan X8 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 2790-2815 kg 6150.9 - 6206.01 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Voyah Taishan SUV? | 1148 - 2361 l 40.54 - 83.38 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Voyah Taishan X8 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Merkki | Voyah |
|---|---|
| Malli | Taishan |
| Sukupolvi | Taishan X8 |
| Versio (moottori) | 1.5T (666 hv) Plug-in Hybrid 4WD |
| Tuotannon aloitusvuosi | Toukokuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | PHEV (Ladattava hybridisähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (CLTC) | 5.5 l/100 km
42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini / sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 5.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 5.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 5.2 s |
| Huippunopeus | 200 km/h 124.27 mph |
| Päästönormi | China VI bRDE |
| Paino/teho suhde | 4.2 kg/hv, 238.7 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 3 kg/Nm, 328 Nm/tonnia |
| Akun bruttokapasiteetti | 65 kWh |
|---|---|
| Akun jännite | 800 V |
| Akun teknologia | Litium-nikkeli-mangaani-kobolttioksidi (Li-NMC) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Sähköinen toimintamatka (CLTC) | 370 km 229.91 mi |
| Sähkönkulutus (CLTC) | 21.5 kWh/100 km
34.6 kWh/100 mi 97 MPGe 4.7 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 204 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Edessä, poikittain |
| Sähkömoottori 2 | |
| Sähkömoottorin teho | 313 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 395 Nm 291.34 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Järjestelmän kokonaisteho | 666 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 915 Nm 674.87 lb.-ft. |
| Teho | 150 hv |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 100.2 hv/l |
| Vääntömomentti | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | DFMC15TE3 |
| Moottorin tilavuus | 1497 sm3 91.35 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Paino | 2790-2815 kg 6150.9 - 6206.01 lbs. |
|---|---|
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 1148 l 40.54 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 2361 l 83.38 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Pituus | 5200 mm 204.72 in. |
|---|---|
| Leveys | 2025 mm 79.72 in. |
| Korkeus | 1814 mm 71.42 in. |
| Pyörän perusta | 3090 mm 121.65 in. |
| Etupyörän jälki | 1738 mm 68.43 in. |
| Takapyörän jälki | 1755 mm 69.09 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.8 m 35.43 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. Mahdollista täysin sähköinen tai sekatoiminnollinen liikkuminen. On olemassa rinnakkais- ja sarjahybridimuotoja. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Kaksoispoikittainen tukivarsi , Ilmajousitus |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus, Ilmajousitus |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) 4 kääntyvää pyörää (kääntyvät takapyörät) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 255/50 R21; 275/45 R22 |
| Vanteen koko | 21; 22 |