
| What is the body type, Volvo V60 I Cross Country? | Station wagon (estate), Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Volvo V60 I Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 7.4 l/100 km 31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| How ECO is the car, Volvo V60 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 168 g/km CO2 Euro 6 |
| How fast is the car, 2015 V60 I Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 210 km/h | 130.49 mph 0-100 km/h: 6.8 sec 0-60 mph: 6.5 sec |
| How much power, Volvo V60 Station wagon (estate), Crossover 2015 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 245 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the engine size, Volvo V60 Station wagon (estate), Crossover 2015 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 2.0 l 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| How many cylinders, 2015 Volvo 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Volvo V60 I Cross Country Station wagon (estate), Crossover 2015 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2015 Volvo V60 Station wagon (estate), Crossover? | 4637 mm 182.56 in. |
| How wide is the vehicle, 2015 Volvo V60 Station wagon (estate), Crossover? | 1866 mm 73.46 in. |
| What is the curb weight, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 1701 kg 3750.06 lbs. |
| What is the gross weight, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 2260 kg 4982.45 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2015 Volvo V60 Station wagon (estate), Crossover? | 430 - 1241 l 15.19 - 43.83 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 8, automatic transmission Geartronic |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Volvo |
| Model | V60 |
| Generation | V60 I Cross Country |
| Modification (Engine) | 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic |
| Start of production | June, 2015 year |
| End of production | May, 2018 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Station wagon (estate), Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 9.8 l/100 km
24 US mpg 28.8 UK mpg 10.2 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 6 l/100 km
39.2 US mpg 47.1 UK mpg 16.7 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 7.4 l/100 km
31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 168 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 6.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.8 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 6.5 sec |
| Maximum speed | 210 km/h 130.49 mph |
| 100 km/h - 0 | 37 m |
| Emission standard | Euro 6 |
| Weight-to-power ratio | 6.9 kg/Hp, 144 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.9 kg/Nm, 205.8 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 245 Hp @ 5500 rpm. |
| Power per litre | 124.4 Hp/l |
| Torque | 350 Nm @ 1500-4800 rpm. 258.15 lb.-ft. @ 1500-4800 rpm. |
| Maximum engine speed | 6000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | B4204T11 |
| Engine displacement | 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 82 mm 3.23 in. |
| Piston Stroke | 93.2 mm 3.67 in. |
| Compression ratio | 10.8:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 5.9 l 6.23 US qt | 5.19 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 8.3 l 8.77 US qt | 7.3 UK qt |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1701 kg 3750.06 lbs. |
| Max. weight | 2260 kg 4982.45 lbs. |
| Max load | 559 kg 1232.38 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 430 l 15.19 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1241 l 43.83 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 90 kg 198.42 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4637 mm 182.56 in. |
| Width | 1866 mm 73.46 in. |
| Width with mirrors folded | 1899 mm 74.76 in. |
| Width including mirrors | 2097 mm 82.56 in. |
| Height | 1545 mm 60.83 in. |
| Wheelbase | 2774 mm 109.21 in. |
| Front track | 1609-1619 mm 63.35 - 63.74 in. |
| Rear (Back) track | 1567-1577 mm 61.69 - 62.09 in. |
| Front overhang | 943 mm 37.13 in. |
| Rear overhang | 920 mm 36.22 in. |
| Ride height (ground clearance) | 201 mm 7.91 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.34 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.4 m 37.4 ft. |
| Approach angle | 19.4° |
| Departure angle | 25.7° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 20.7° |
| Wading depth | 300 mm 11.81 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission Geartronic |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 316x28 mm |
| Rear brakes | Disc, 302x11 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/55 R16; 235/55 R17; 235/50 R18; 235/45 R19 |
| Wheel rims size | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18; 8J x 19 |