
| What is the body type, Volvo V60 I Cross Country? | Station wagon (estate), Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 5.7 l/100 km 41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| How ECO is the car, Volvo V60 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 149 g/km CO2 Euro 6 |
| How fast is the car, 2015 V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 205 km/h | 127.38 mph 0-100 km/h: 8.9 sec 0-60 mph: 8.5 sec |
| How much power, Volvo V60 Station wagon (estate), Crossover 2015 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 190 Hp, 440 Nm 324.53 lb.-ft. |
| What is the engine size, Volvo V60 Station wagon (estate), Crossover 2015 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 2.4 l 2400 cm3 146.46 cu. in. |
| How many cylinders, 2015 Volvo 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 5, Inline |
| What is the drivetrain, Volvo V60 I Cross Country Station wagon (estate), Crossover 2015 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2015 Volvo V60 Station wagon (estate), Crossover? | 4637 mm 182.56 in. |
| How wide is the vehicle, 2015 Volvo V60 Station wagon (estate), Crossover? | 1866 mm 73.46 in. |
| What is the curb weight, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 1748 kg 3853.68 lbs. |
| What is the gross weight, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2015 Volvo V60 Station wagon (estate), Crossover? | 430 - 1241 l 15.19 - 43.83 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 6, automatic transmission Geartronic |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Volvo |
| Model | V60 |
| Generation | V60 I Cross Country |
| Modification (Engine) | 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic |
| Start of production | June, 2015 year |
| End of production | May, 2018 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Station wagon (estate), Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 6.8 l/100 km
34.6 US mpg 41.5 UK mpg 14.7 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 5.1 l/100 km
46.1 US mpg 55.4 UK mpg 19.6 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 5.7 l/100 km
41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 149 g/km |
| Fuel Type | Diesel |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.5 sec |
| Maximum speed | 205 km/h 127.38 mph |
| 100 km/h - 0 | 37 m |
| Emission standard | Euro 6 |
| Weight-to-power ratio | 9.2 kg/Hp, 108.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4 kg/Nm, 251.7 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 190 Hp @ 4000 rpm. |
| Power per litre | 79.2 Hp/l |
| Torque | 440 Nm @ 1500-2750 rpm. 324.53 lb.-ft. @ 1500-2750 rpm. |
| Maximum engine speed | 5200 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | D5244T21 |
| Engine displacement | 2400 cm3 146.46 cu. in. |
| Number of cylinders | 5 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 81 mm 3.19 in. |
| Piston Stroke | 93.2 mm 3.67 in. |
| Compression ratio | 16.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration | Twin-Turbo, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 5.9 l 6.23 US qt | 5.19 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 8.9 l 9.4 US qt | 7.83 UK qt |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1748 kg 3853.68 lbs. |
| Max. weight | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| Max load | 552 kg 1216.95 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 430 l 15.19 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1241 l 43.83 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 90 kg 198.42 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4637 mm 182.56 in. |
| Width | 1866 mm 73.46 in. |
| Width with mirrors folded | 1899 mm 74.76 in. |
| Width including mirrors | 2097 mm 82.56 in. |
| Height | 1545 mm 60.83 in. |
| Wheelbase | 2774 mm 109.21 in. |
| Front track | 1609-1619 mm 63.35 - 63.74 in. |
| Rear (Back) track | 1567-1577 mm 61.69 - 62.09 in. |
| Front overhang | 943 mm 37.13 in. |
| Rear overhang | 920 mm 36.22 in. |
| Ride height (ground clearance) | 201 mm 7.91 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.34 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.4 m 37.4 ft. |
| Approach angle | 19.4° |
| Departure angle | 25.7° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 20.7° |
| Wading depth | 300 mm 11.81 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, automatic transmission Geartronic |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 316x28 mm |
| Rear brakes | Disc, 302x11 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/55 R16; 235/55 R17; 235/50 R18; 235/45 R19 |
| Wheel rims size | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18; 8J x 19 |