
| De ce tip este caroseria, Volvo V60 I Cross Country? | Combi, Crossover, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Volvo V60 I Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 7.4 l/100 km 31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Volvo V60 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 168 g/km CO2 Euro 6 |
| Cât de rapidă este mașina, 2015 V60 I Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 210 km/h | 130.49 mph 0-100 km/h: 6.8 sec 0-60 mph: 6.5 sec |
| Care este puterea motorului, Volvo V60 Combi, Crossover 2015 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 245 CP, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Volvo V60 Combi, Crossover 2015 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 2.0 l 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2015 Volvo 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Volvo V60 I Cross Country Combi, Crossover 2015 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | Tracţiune integrală (4x4). Motor cu combustie interna. MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Care este lungimea vehiculului, 2015 Volvo V60 Combi, Crossover? | 4637 mm 182.56 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2015 Volvo V60 Combi, Crossover? | 1866 mm 73.46 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 1701 kg 3750.06 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 2260 kg 4982.45 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2015 Volvo V60 Combi, Crossover? | 430 - 1241 l 15.19 - 43.83 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 8, cutie automată Geartronic |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Volvo |
| Model | V60 |
| Generație | V60 I Cross Country |
| Modificare (Tip motor) | 2.0 T5 (245 CP) AWD Geartronic |
| Anul inceperii productiei | Iunie, 2015 an |
| Anul opririi productiei | Mai, 2018 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Combi, Crossover |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - urban (NEDC) | 9.8 l/100 km
24 US mpg 28.8 UK mpg 10.2 km/l |
| Consumul de combustibil - extra-urban (NEDC) | 6 l/100 km
39.2 US mpg 47.1 UK mpg 16.7 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt (NEDC) | 7.4 l/100 km
31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| Emisii CO2 (NEDC) | 168 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 6.8 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 6.8 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 6.5 sec |
| Viteza maximă | 210 km/h 130.49 mph |
| 100 km/h - 0 | 37 m |
| Standardul ecologic | Euro 6 |
| Raport greutate/putere | 6.9 kg/CP, 144 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 4.9 kg/Nm, 205.8 Nm/tonă |
| Motorul | |
| Putere | 245 CP @ 5500 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 124.4 CP/l |
| Cuplu | 350 Nm @ 1500-4800 rot/min 258.15 lb.-ft. @ 1500-4800 rot/min |
| Turația maximă a motorului | 6000 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | B4204T11 |
| Volumul motorului | 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 82 mm 3.23 in. |
| Cursa cilindrilor | 93.2 mm 3.67 in. |
| Raport de compresie | 10.8:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecţie directă |
| Aspirația motorului | Turbosuflantă, Intercooler |
| Distribuție | DOHC |
| Capacitate baie ulei | 5.9 l 6.23 US qt | 5.19 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Cantitate lichid de răcire | 8.3 l 8.77 US qt | 7.3 UK qt |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1701 kg 3750.06 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2260 kg 4982.45 lbs. |
| Încarcatura maxima | 559 kg 1232.38 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 430 l 15.19 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1241 l 43.83 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 90 kg 198.42 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4637 mm 182.56 in. |
| Lăţime | 1866 mm 73.46 in. |
| Latime cu oglizile inchise | 1899 mm 74.76 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2097 mm 82.56 in. |
| Înălţime | 1545 mm 60.83 in. |
| Ampatament | 2774 mm 109.21 in. |
| Ecartament faţă | 1609-1619 mm 63.35 - 63.74 in. |
| Ecartament spate | 1567-1577 mm 61.69 - 62.09 in. |
| consola frontala | 943 mm 37.13 in. |
| consola spate | 920 mm 36.22 in. |
| Garda la sol | 201 mm 7.91 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.34 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.4 m 37.4 ft. |
| Unghi Abordarea | 19.4° |
| Unghi de plecare | 25.7° |
| unghiul de rampă | 20.7° |
| Adâncime de trecere prin vad | 300 mm 11.81 in. |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 8 trepte, cutie automată Geartronic |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 316x28 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc, 302x11 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 215/55 R16; 235/55 R17; 235/50 R18; 235/45 R19 |
| Dimensiunea jantelor | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18; 8J x 19 |