
| What is the body type, Volkswagen ID.4? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, Pro 84 kWh (286 Hp)? | 504-572 km 313.17 - 355.42 mi |
| What is electricity consumption, Volkswagen ID.4 Pro 84 kWh (286 Hp)? | 15.3-17.6 kWh/100 km 24.62 - 28.32 kWh/100 mi 137 - 119 MPGe 6.5 - 5.7 km/kWh 4.1 - 3.5 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 ID.4 Pro 84 kWh (286 Hp)? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 6.7 sec 0-60 mph: 6.4 sec |
| How much power, Volkswagen ID.4 SUV 2026 Pro 84 kWh (286 Hp)? | 286 Hp, 545 Nm 401.97 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Volkswagen ID.4 SUV 2026 Pro 84 kWh (286 Hp)? | Rear wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Volkswagen ID.4 SUV? | 4584 mm 180.47 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Volkswagen ID.4 SUV? | 1852 mm 72.91 in. |
| What is the curb weight, 2026 Volkswagen ID.4 Pro 84 kWh (286 Hp)? | 2061 kg 4543.73 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Volkswagen ID.4 Pro 84 kWh (286 Hp)? | 2690 kg 5930.43 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Volkswagen ID.4 SUV? | 533 - 1565 l 18.82 - 55.27 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Volkswagen ID.4 Pro 84 kWh (286 Hp)? | 1, automatic transmission |
| Brand | Volkswagen |
|---|---|
| Model | ID.4 |
| Generation | ID.4 |
| Modification (Engine) | Pro 84 kWh (286 Hp) |
| Start of production | March, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 6.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.7 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 6.4 sec |
| Maximum speed | 180 km/h 111.85 mph |
| Weight-to-power ratio | 7.2 kg/Hp, 138.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.8 kg/Nm, 264.4 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 84 kWh |
|---|---|
| Net (usable) battery capacity | 79 kWh |
| Battery voltage | 353.3 V |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery weight | 495 kg 1091.29 lbs. |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (WLTP) | 504-572 km 313.17 - 355.42 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 15.3-17.6 kWh/100 km
24.62 - 28.32 kWh/100 mi 137 - 119 MPGe 6.5 - 5.7 km/kWh 4.1 - 3.5 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 286 Hp |
| Electric motor Torque | 545 Nm 401.97 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | EDF |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 286 Hp |
| System torque | 545 Nm 401.97 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 2061 kg 4543.73 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2690 kg 5930.43 lbs. |
| Max load | 629 kg 1386.71 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 533 l 18.82 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1565 l 55.27 cu. ft. |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (8%) | 1200 kg 2645.55 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 75 kg 165.35 lbs. |
| Length | 4584 mm 180.47 in. |
|---|---|
| Width | 1852 mm 72.91 in. |
| Width including mirrors | 2108 mm 82.99 in. |
| Height | 1634 mm 64.33 in. |
| Wheelbase | 2771 mm 109.09 in. |
| Front track | 1588-1598 mm 62.52 - 62.91 in. |
| Rear (Back) track | 1564-1570 mm 61.57 - 61.81 in. |
| Ride height (ground clearance) | 163 mm 6.42 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.3 m 33.79 ft. |
| Approach angle | 15.6° |
| Departure angle | 16.8° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 13° |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the rear wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drum |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/55 R19; 235/50 R20 |
| Wheel rims size | 8J x 19; 8J x 20 |