
| What is the body type, Volkswagen Golf II (3-door)? | Hatchback |
|---|---|
| How much power, Volkswagen Golf Hatchback 1986 1.8 (84 Hp)? | 84 Hp |
| What is the drivetrain, Volkswagen Golf II (3-door) Hatchback 1986 1.8 (84 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1986 Volkswagen Golf Hatchback? | 3985 mm 156.89 in. |
| How wide is the vehicle, 1986 Volkswagen Golf Hatchback? | 1665 mm 65.55 in. |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Volkswagen |
| Model | Golf |
| Generation | Golf II (3-door) |
| Modification (Engine) | 1.8 (84 Hp) |
| Start of production | 1986 year |
| End of production | 1987 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Engine specs | |
| Power | 84 Hp |
| Engine Model/Code | GU, EX, RP |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 3 l 3.17 US qt | 2.64 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 6.3 l 6.66 US qt | 5.54 UK qt |
| Dimensions | |
| Length | 3985 mm 156.89 in. |
| Width | 1665 mm 65.55 in. |
| Height | 1415 mm 55.71 in. |
| Wheelbase | 2475 mm 97.44 in. |
| Front track | 1427 mm 56.18 in. |
| Front overhang | 810 mm 31.89 in. |
| Rear overhang | 700 mm 27.56 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.34 |