
| What is the body type, LDV D90? | SUV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, LDV D90 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 9.1 l/100 km 25.8 US mpg 31 UK mpg 11 km/l |
| How ECO is the car, LDV D90 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 238 g/km CO2 Euro 5 |
| How much power, LDV D90 SUV 2021 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 215 Hp, 480 Nm 354.03 lb.-ft. |
| What is the engine size, LDV D90 SUV 2021 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 2.0 l 1996 cm3 121.8 cu. in. |
| How many cylinders, 2021 LDV 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, LDV D90 SUV 2021 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels permanently, and the front wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2021 LDV D90 SUV? | 5005 mm 197.05 in. |
| How wide is the vehicle, 2021 LDV D90 SUV? | 1932 mm 76.06 in. |
| What is the curb weight, 2021 LDV D90 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| What is the gross weight, 2021 LDV D90 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 3100 kg 6834.33 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2021 LDV D90 SUV? | 343 - 2382 l 12.11 - 84.12 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2021 LDV D90 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 8, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | LDV |
| Model | D90 |
| Generation | D90 |
| Modification (Engine) | 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic |
| Start of production | May, 2021 year |
| End of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 9.1 l/100 km
25.8 US mpg 31 UK mpg 11 km/l |
| CO2 emissions | 238 g/km |
| Fuel Type | Diesel |
| Emission standard | Euro 5 |
| Weight-to-power ratio | 11 kg/Hp, 90.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.9 kg/Nm, 202.5 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 215 Hp @ 5300 rpm. |
| Power per litre | 107.7 Hp/l |
| Torque | 480 Nm @ 2500-3500 rpm. 354.03 lb.-ft. @ 2500-3500 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | SC20M |
| Engine displacement | 1996 cm3 121.8 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 83 mm 3.27 in. |
| Piston Stroke | 92 mm 3.62 in. |
| Compression ratio | 15.9:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration | Twin-Turbo, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Max. weight | 3100 kg 6834.33 lbs. |
| Max load | 730 kg 1609.37 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 343 l 12.11 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2382 l 84.12 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 75 l 19.81 US gal | 16.5 UK gal |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 3100 kg 6834.33 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 310 kg 683.43 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 5005 mm 197.05 in. |
| Width | 1932 mm 76.06 in. |
| Height | 1875 mm 73.82 in. |
| Wheelbase | 2950 mm 116.14 in. |
| Front track | 1600 mm 62.99 in. |
| Rear (Back) track | 1620 mm 63.78 in. |
| Front overhang | 935 mm 36.81 in. |
| Rear overhang | 1120 mm 44.09 in. |
| Ride height (ground clearance) | 210 mm 8.27 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12 m 39.37 ft. |
| Approach angle | 28° |
| Departure angle | 25° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 20° |
| Wading depth | 550 mm 21.65 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels permanently, and the front wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Rigid axle suspension, Transverse stabilizer, Coil spring |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/65 R17; 255/55 R19 |
| Wheel rims size | 7J x 17; 7.5J x 19 |