
| What is the body type, LDV D90? | SUV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, LDV D90 2.0T (218 Hp) 4WD Automatic? | 10.9 l/100 km 21.6 US mpg 25.9 UK mpg 9.2 km/l |
| How ECO is the car, LDV D90 2.0T (218 Hp) 4WD Automatic? | 255 g/km CO2 Euro 5 |
| How much power, LDV D90 SUV 2021 2.0T (218 Hp) 4WD Automatic? | 218 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the engine size, LDV D90 SUV 2021 2.0T (218 Hp) 4WD Automatic? | 2.0 l 1995 cm3 121.74 cu. in. |
| How many cylinders, 2021 LDV 2.0T (218 Hp) 4WD Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, LDV D90 SUV 2021 2.0T (218 Hp) 4WD Automatic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels permanently, and the front wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2021 LDV D90 SUV? | 5005 mm 197.05 in. |
| How wide is the vehicle, 2021 LDV D90 SUV? | 1875 mm 73.82 in. |
| What is the curb weight, 2021 LDV D90 2.0T (218 Hp) 4WD Automatic? | 2285 kg 5037.56 lbs. |
| What is the gross weight, 2021 LDV D90 2.0T (218 Hp) 4WD Automatic? | 2960 kg 6525.68 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2021 LDV D90 SUV? | 343 - 2382 l 12.11 - 84.12 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2021 LDV D90 2.0T (218 Hp) 4WD Automatic? | 6, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | LDV |
| Model | D90 |
| Generation | D90 |
| Modification (Engine) | 2.0T (218 Hp) 4WD Automatic |
| Start of production | May, 2021 year |
| End of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 10.9 l/100 km
21.6 US mpg 25.9 UK mpg 9.2 km/l |
| CO2 emissions | 255 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Emission standard | Euro 5 |
| Weight-to-power ratio | 10.5 kg/Hp, 95.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.5 kg/Nm, 153.2 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 218 Hp @ 5300 rpm. |
| Power per litre | 109.3 Hp/l |
| Torque | 350 Nm @ 2500-3500 rpm. 258.15 lb.-ft. @ 2500-3500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | 20L4E |
| Engine displacement | 1995 cm3 121.74 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 88 mm 3.46 in. |
| Piston Stroke | 82 mm 3.23 in. |
| Compression ratio | 10:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2285 kg 5037.56 lbs. |
| Max. weight | 2960 kg 6525.68 lbs. |
| Max load | 675 kg 1488.12 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 343 l 12.11 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2382 l 84.12 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 75 l 19.81 US gal | 16.5 UK gal |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 200 kg 440.92 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 5005 mm 197.05 in. |
| Width | 1875 mm 73.82 in. |
| Height | 1932 mm 76.06 in. |
| Wheelbase | 2950 mm 116.14 in. |
| Front track | 1600 mm 62.99 in. |
| Rear (Back) track | 1620 mm 63.78 in. |
| Front overhang | 935 mm 36.81 in. |
| Rear overhang | 1120 mm 44.09 in. |
| Ride height (ground clearance) | 210 mm 8.27 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12 m 39.37 ft. |
| Approach angle | 28° |
| Departure angle | 25° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 20° |
| Wading depth | 550 mm 21.65 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels permanently, and the front wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Rigid axle suspension, Transverse stabilizer, Coil spring |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/65 R17; 255/60 R18; 255/55 R19 |
| Wheel rims size | 7J x 17; 7.5J x 18; 7.5J x 19 |