
| Av vilken typ är karosseriet, LDV D90? | SUV , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, LDV D90 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 9.1 l/100 km 25.8 US mpg 31 UK mpg 11 km/l |
| Hur ECO är bilen, LDV D90 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 238 g/km CO2 Euro 5 |
| Vad har motorn för toppeffekt, LDV D90 SUV 2021 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 215 hk, 480 Nm 354.03 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, LDV D90 SUV 2021 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 2.0 l 1996 cm3 121.8 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2021 LDV 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, LDV D90 SUV 2021 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | Fyrhjulsdrift (4x4). Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen permanent, och vid behov drivs framhjulen genom elektrisk eller mekaniskt styrd koppling . |
| Vad har fördonet för längd, 2021 LDV D90 SUV ? | 5005 mm 197.05 in. |
| Hur bred är bilen, 2021 LDV D90 SUV ? | 1932 mm 76.06 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2021 LDV D90 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2021 LDV D90 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 3100 kg 6834.33 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2021 LDV D90 SUV ? | 343 - 2382 l 12.11 - 84.12 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2021 LDV D90 2.0 TD (215 Hp) 4WD Automatic? | 8, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | LDV |
| Modell | D90 |
| Generation | D90 |
| Modifikation (motor) | 2.0 TD (215 hk) 4WD Automatic |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2021 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 9.1 l/100 km
25.8 US mpg 31 UK mpg 11 km/l |
| CO2-utsläpp | 238 g/km |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Miljöklass | Euro 5 |
| Vikt/effektförhållande | 11 kg/hk, 90.7 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.9 kg/Nm, 202.5 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 215 hk @ 5300 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 107.7 hk/l |
| Vridmoment | 480 Nm @ 2500-3500 varv/min 354.03 lb.-ft. @ 2500-3500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | SC20M |
| Cylindervolym | 1996 cm3 121.8 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 83 mm 3.27 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 92 mm 3.62 in. |
| Mån av förtätning | 15.9:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | Twin-turbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Tillåten massa | 3100 kg 6834.33 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 730 kg 1609.37 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 343 l 12.11 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 2382 l 84.12 cu. ft. |
| Tankvolym | 75 l 19.81 US gal | 16.5 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 3100 kg 6834.33 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 310 kg 683.43 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 5005 mm 197.05 in. |
| Bredd | 1932 mm 76.06 in. |
| Höjd | 1875 mm 73.82 in. |
| Hjulbas | 2950 mm 116.14 in. |
| Spårvidd fram | 1600 mm 62.99 in. |
| Spårvidd bak | 1620 mm 63.78 in. |
| främre överhäng | 935 mm 36.81 in. |
| bakre överhäng | 1120 mm 44.09 in. |
| Frigångshöjd | 210 mm 8.27 in. |
| Vändcirkel | 12 m 39.37 ft. |
| Approach vinkel | 28° |
| Avgångsvinkel | 25° |
| rampvinkeln | 20° |
| plaskdjup | 550 mm 21.65 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen permanent, och vid behov drivs framhjulen genom elektrisk eller mekaniskt styrd koppling . |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Solid upphängning, Transversell stabilizor, Spiralfjäder |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 245/65 R17; 255/55 R19 |
| Storlek av | 7J x 17; 7.5J x 19 |