
| What is the body type, Jeep Avenger (facelift 2026)? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 54 kWh (156 Hp) Electric? | 386-400 km 239.85 - 248.55 mi |
| What is electricity consumption, Jeep Avenger (facelift 2026) 54 kWh (156 Hp) Electric? | 15.5-15.9 kWh/100 km 24.94 - 25.59 kWh/100 mi 135 - 132 MPGe 6.5 - 6.3 km/kWh 4 - 3.9 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 Avenger (facelift 2026) 54 kWh (156 Hp) Electric? | 150 km/h | 93.21 mph 0-100 km/h: 9.0 sec 0-60 mph: 8.6 sec |
| How much power, Jeep Avenger SUV 2026 54 kWh (156 Hp) Electric? | 156 Hp, 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Jeep Avenger (facelift 2026) SUV 2026 54 kWh (156 Hp) Electric? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Jeep Avenger SUV? | 4084 mm 160.79 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Jeep Avenger SUV? | 1776 mm 69.92 in. |
| What is the curb weight, 2026 Jeep Avenger (facelift 2026) 54 kWh (156 Hp) Electric? | 1445 kg 3185.68 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Jeep Avenger (facelift 2026) 54 kWh (156 Hp) Electric? | 1940 kg 4276.97 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Jeep Avenger SUV? | 355 - 1252 l 12.54 - 44.21 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Jeep Avenger (facelift 2026) 54 kWh (156 Hp) Electric? | 1, automatic transmission |
| Brand | Jeep |
|---|---|
| Model | Avenger |
| Generation | Avenger (facelift 2026) |
| Modification (Engine) | 54 kWh (156 Hp) Electric |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 9.0 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.0 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.6 sec |
| Maximum speed | 150 km/h 93.21 mph |
| Weight-to-power ratio | 9.3 kg/Hp, 108 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.6 kg/Nm, 179.9 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 54 kWh |
|---|---|
| Net (usable) battery capacity | 51 kWh |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 386-400 km 239.85 - 248.55 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 15.5-15.9 kWh/100 km
24.94 - 25.59 kWh/100 mi 135 - 132 MPGe 6.5 - 6.3 km/kWh 4 - 3.9 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 156 Hp |
| Electric motor Torque | 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | ZK02 |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 156 Hp |
| System torque | 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 1445 kg 3185.68 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 1940 kg 4276.97 lbs. |
| Max load | 495 kg 1091.29 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 355 l 12.54 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1252 l 44.21 cu. ft. |
| Length | 4084 mm 160.79 in. |
|---|---|
| Width | 1776 mm 69.92 in. |
| Width with mirrors folded | 1808 mm 71.18 in. |
| Width including mirrors | 1981 mm 77.99 in. |
| Height | 1527 mm 60.12 in. |
| Wheelbase | 2562 mm 100.87 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.5 m 34.45 ft. |
| Approach angle | 20° |
| Departure angle | 32° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 20° |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front brakes | Ventilated discs, 302x26 mm |
| Rear brakes | Disc, 268x12 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18 |
| Wheel rims size | 16; 17; 18 |