
| Av vilken typ är karosseriet, Jeep Avenger (facelift 2026)? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 54 kWh (156 Hp) Electric? | 386-400 km 239.85 - 248.55 mi |
| Vad är elförbrukningen, Jeep Avenger (facelift 2026) 54 kWh (156 Hp) Electric? | 15.5-15.9 kWh/100 km 24.94 - 25.59 kWh/100 mi 135 - 132 MPGe 6.5 - 6.3 km/kWh 4 - 3.9 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 Avenger (facelift 2026) 54 kWh (156 Hp) Electric? | 150 km/t | 93.21 mph 0-100 km/t: 9.0 s 0-60 mph: 8.6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Jeep Avenger SUV 2026 54 kWh (156 Hp) Electric? | 156 hk, 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Jeep Avenger (facelift 2026) SUV 2026 54 kWh (156 Hp) Electric? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Jeep Avenger SUV ? | 4084 mm 160.79 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Jeep Avenger SUV ? | 1776 mm 69.92 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Jeep Avenger (facelift 2026) 54 kWh (156 Hp) Electric? | 1445 kg 3185.68 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Jeep Avenger (facelift 2026) 54 kWh (156 Hp) Electric? | 1940 kg 4276.97 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Jeep Avenger SUV ? | 355 - 1252 l 12.54 - 44.21 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Jeep Avenger (facelift 2026) 54 kWh (156 Hp) Electric? | 1, Automat |
| Märke | Jeep |
|---|---|
| Modell | Avenger |
| Generation | Avenger (facelift 2026) |
| Modifikation (motor) | 54 kWh (156 hk) Electric |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 9.0 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.0 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.6 s |
| Toppfart | 150 km/t 93.21 mph |
| Vikt/effektförhållande | 9.3 kg/hk, 108 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.6 kg/Nm, 179.9 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 54 kWh |
|---|---|
| Netto (användbar) batterikapacitet | 51 kWh |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 386-400 km 239.85 - 248.55 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 15.5-15.9 kWh/100 km
24.94 - 25.59 kWh/100 mi 135 - 132 MPGe 6.5 - 6.3 km/kWh 4 - 3.9 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 156 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | ZK02 |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 156 hk |
| System Vridmoment | 260 Nm 191.77 lb.-ft. |
| Egen massa | 1445 kg 3185.68 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 1940 kg 4276.97 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 495 kg 1091.29 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 355 l 12.54 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1252 l 44.21 cu. ft. |
| Längd | 4084 mm 160.79 in. |
|---|---|
| Bredd | 1776 mm 69.92 in. |
| Bredd med backspeglar vikta | 1808 mm 71.18 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 1981 mm 77.99 in. |
| Höjd | 1527 mm 60.12 in. |
| Hjulbas | 2562 mm 100.87 in. |
| Vändcirkel | 10.5 m 34.45 ft. |
| Approach vinkel | 20° |
| Avgångsvinkel | 32° |
| rampvinkeln | 20° |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 302x26 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 268x12 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/65 R16; 215/60 R17; 215/55 R18 |
| Storlek av | 16; 17; 18 |