
| What is the body type, BMW 5 Series Sedan Long (G38)? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, BMW 5 Series Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 6.4 l/100 km 36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| How fast is the car, 2017 5 Series Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 245 km/h | 152.24 mph 0-100 km/h: 7.4 sec 0-60 mph: 7 sec |
| How much power, BMW 5 Series Sedan 2017 528Li (224 Hp) Steptronic? | 224 Hp, 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| What is the engine size, BMW 5 Series Sedan 2017 528Li (224 Hp) Steptronic? | 2.0 l 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| How many cylinders, 2017 BMW 528Li (224 Hp) Steptronic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, BMW 5 Series Sedan Long (G38) Sedan 2017 528Li (224 Hp) Steptronic? | Rear wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2017 BMW 5 Series Sedan? | 5087 mm 200.28 in. |
| How wide is the vehicle, 2017 BMW 5 Series Sedan? | 1868 mm 73.54 in. |
| What is the curb weight, 2017 BMW 5 Series Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 1660 kg 3659.67 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2017 BMW 5 Series Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 8, automatic transmission Steptronic |
| Brand | BMW |
|---|---|
| Model | 5 Series |
| Generation | 5 Series Sedan Long (G38) |
| Modification (Engine) | 528Li (224 Hp) Steptronic |
| Start of production | June, 2017 year |
| End of production | December, 2018 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.4 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.4 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 7 sec |
| Maximum speed | 245 km/h 152.24 mph |
| Weight-to-power ratio | 7.4 kg/Hp, 134.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.4 kg/Nm, 186.7 Nm/tonne |
| Power | 224 Hp @ 5200-6500 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 112.1 Hp/l |
| Torque | 310 Nm @ 1400-5000 rpm. 228.64 lb.-ft. @ 1400-5000 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | B48 |
| Engine displacement | 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 82 mm 3.23 in. |
| Piston Stroke | 94.6 mm 3.72 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Twin-scroll turbo, Intercooler |
| Valvetrain | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Engine oil capacity | 5.25 l 5.55 US qt | 4.62 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Kerb Weight | 1660 kg 3659.67 lbs. |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 68 l 17.96 US gal | 14.96 UK gal |
| Length | 5087 mm 200.28 in. |
|---|---|
| Width | 1868 mm 73.54 in. |
| Height | 1500 mm 59.06 in. |
| Wheelbase | 3108 mm 122.36 in. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission Steptronic |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 245/45 R18; 245/40 R19 Rear wheel tires: 245/45 R18; 275/35 R19 |
| Wheel rims size | Front wheel rims: 8J x 18; 8J x 19 Rear wheel rims: 8J x 18; 9J x 19 |