
| Av vilken typ är karosseriet, BMW 5 Series Sedan Long (G38)? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, BMW 5 Series Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 6.4 l/100 km 36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Hur snabb är bilen, 2017 5 Series Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 245 km/t | 152.24 mph 0-100 km/t: 7.4 s 0-60 mph: 7 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, BMW 5 Series Sedan 2017 528Li (224 Hp) Steptronic? | 224 hk, 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, BMW 5 Series Sedan 2017 528Li (224 Hp) Steptronic? | 2.0 l 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2017 BMW 528Li (224 Hp) Steptronic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, BMW 5 Series Sedan Long (G38) Sedan 2017 528Li (224 Hp) Steptronic? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2017 BMW 5 Series Sedan ? | 5087 mm 200.28 in. |
| Hur bred är bilen, 2017 BMW 5 Series Sedan ? | 1868 mm 73.54 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2017 BMW 5 Series Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 1660 kg 3659.67 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2017 BMW 5 Series Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 8, Automat Steptronic |
| Märke | BMW |
|---|---|
| Modell | 5 Series |
| Generation | 5 Series Sedan Long (G38) |
| Modifikation (motor) | 528Li (224 hk) Steptronic |
| fabrikstillverkning, början | Juni, 2017 år |
| fabrikstillverkning, slut | December, 2018 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 7.4 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.4 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 7 s |
| Toppfart | 245 km/t 152.24 mph |
| Vikt/effektförhållande | 7.4 kg/hk, 134.9 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.4 kg/Nm, 186.7 Nm/ton |
| Effekt | 224 hk @ 5200-6500 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 112.1 hk/l |
| Vridmoment | 310 Nm @ 1400-5000 varv/min 228.64 lb.-ft. @ 1400-5000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | B48 |
| Cylindervolym | 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 82 mm 3.23 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 94.6 mm 3.72 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Twin-scroll turbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Motoroljekapacitet | 5.25 l 5.55 US qt | 4.62 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 1660 kg 3659.67 lbs. |
|---|---|
| Tankvolym | 68 l 17.96 US gal | 14.96 UK gal |
| Längd | 5087 mm 200.28 in. |
|---|---|
| Bredd | 1868 mm 73.54 in. |
| Höjd | 1500 mm 59.06 in. |
| Hjulbas | 3108 mm 122.36 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat Steptronic |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 245/45 R18; 245/40 R19 Bakdäck: 245/45 R18; 275/35 R19 |
| Storlek av | Framfälgar: 8J x 18; 8J x 19 Bakfälgar: 8J x 18; 9J x 19 |