
| Korimalli, BMW 5-sarja Sedan Long (G38)? | Sedan , 4 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, BMW 5-sarja Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 6.4 l/100 km 36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Huippunopeus, 2017 5-sarja Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 245 km/h | 152.24 mph 0-100 km/h: 7.4 s 0-60 mph: 7 s |
| Teho, BMW 5-sarja Sedan 2017 528Li (224 Hp) Steptronic? | 224 hv, 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, BMW 5-sarja Sedan 2017 528Li (224 Hp) Steptronic? | 2.0 l 1998 sm3 121.93 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2017 BMW 528Li (224 Hp) Steptronic? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, BMW 5-sarja Sedan Long (G38) Sedan 2017 528Li (224 Hp) Steptronic? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 2017 BMW 5-sarja Sedan ? | 5087 mm 200.28 in. |
| Leveys, 2017 BMW 5-sarja Sedan ? | 1868 mm 73.54 in. |
| Nettopaino, 2017 BMW 5-sarja Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 1660 kg 3659.67 lbs. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2017 BMW 5-sarja Sedan Long (G38) 528Li (224 Hp) Steptronic? | 8, automaattinen vaihdelaatikko Steptronic |
| Merkki | BMW |
|---|---|
| Malli | 5-sarja |
| Sukupolvi | 5-sarja Sedan Long (G38) |
| Versio (moottori) | 528Li (224 hv) Steptronic |
| Tuotannon aloitusvuosi | Kesäkuu, 2017 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Joulukuu, 2018 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Sedan |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 4 |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 7.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 7.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 7 s |
| Huippunopeus | 245 km/h 152.24 mph |
| Paino/teho suhde | 7.4 kg/hv, 134.9 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.4 kg/Nm, 186.7 Nm/tonnia |
| Teho | 224 hv @ 5200-6500 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 112.1 hv/l |
| Vääntömomentti | 310 Nm @ 1400-5000 kierrosta/min 228.64 lb.-ft. @ 1400-5000 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | B48 |
| Moottorin tilavuus | 1998 sm3 121.93 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 82 mm 3.23 in. |
| Männän liike | 94.6 mm 3.72 in. |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Twin-scroll turbo, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Moottorin öljytilavuus | 5.25 l 5.55 US qt | 4.62 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Paino | 1660 kg 3659.67 lbs. |
|---|---|
| Polttoainesäiliön tilavuus | 68 l 17.96 US gal | 14.96 UK gal |
| Pituus | 5087 mm 200.28 in. |
|---|---|
| Leveys | 1868 mm 73.54 in. |
| Korkeus | 1500 mm 59.06 in. |
| Pyörän perusta | 3108 mm 122.36 in. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 8 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko Steptronic |
| Etujousitus | Kierrejousi, Kaksoispoikittainen tukivarsi , Poikittainen vakaaja |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | Eturenkaat: 245/45 R18; 245/40 R19 Takarenkaat: 245/45 R18; 275/35 R19 |
| Vanteen koko | Etuvanteet: 8J x 18; 8J x 19 Takavanteet: 8J x 18; 9J x 19 |