
| What is the body type, Alfa Romeo 33 Sport Wagon (907B)? | Station wagon (estate), 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How fast is the car, 1992 33 Sport Wagon (907B) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 183 km/h | 113.71 mph 0-100 km/h: 9.9 sec 0-60 mph: 9.4 sec |
| How much power, Alfa Romeo 33 Station wagon (estate) 1992 1.7 i.e. (105 Hp)? | 105 Hp, 148 Nm 109.16 lb.-ft. |
| What is the engine size, Alfa Romeo 33 Station wagon (estate) 1992 1.7 i.e. (105 Hp)? | 1.7 l 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| How many cylinders, 1992 Alfa Romeo 1.7 i.e. (105 Hp)? | 4 |
| What is the drivetrain, Alfa Romeo 33 Sport Wagon (907B) Station wagon (estate) 1992 1.7 i.e. (105 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1992 Alfa Romeo 33 Station wagon (estate)? | 4200 mm 165.35 in. |
| How wide is the vehicle, 1992 Alfa Romeo 33 Station wagon (estate)? | 1614 mm 63.54 in. |
| What is the curb weight, 1992 Alfa Romeo 33 Sport Wagon (907B) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 985 kg 2171.55 lbs. |
| What is the gross weight, 1992 Alfa Romeo 33 Sport Wagon (907B) 1.7 i.e. (105 Hp)? | 1410 kg 3108.52 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 1992 Alfa Romeo 33 Station wagon (estate)? | 430 - 1350 l 15.19 - 47.67 cu. ft. |
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Model | 33 |
| Generation | 33 Sport Wagon (907B) |
| Modification (Engine) | 1.7 i.e. (105 Hp) |
| Start of production | 1992 year |
| End of production | 1994 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Station wagon (estate) |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption (economy) - urban | 9.9 l/100 km
23.8 US mpg 28.5 UK mpg 10.1 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 5.7-7.7 l/100 km
41.3 - 30.5 US mpg 49.6 - 36.7 UK mpg 17.5 - 13 km/l |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 9.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 9.4 sec |
| Maximum speed | 183 km/h 113.71 mph |
| Weight-to-power ratio | 9.4 kg/Hp, 106.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.7 kg/Nm, 150.3 Nm/tonne |
| Power | 105 Hp @ 5800 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 61.3 Hp/l |
| Torque | 148 Nm @ 4500 rpm. 109.16 lb.-ft. @ 4500 rpm. |
| Engine Model/Code | 307.37 |
| Engine displacement | 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder Bore | 87 mm 3.43 in. |
| Piston Stroke | 72 mm 2.83 in. |
| Compression ratio | 9:1 |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Kerb Weight | 985 kg 2171.55 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 1410 kg 3108.52 lbs. |
| Max load | 425 kg 936.96 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 430 l 15.19 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1350 l 47.67 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Max. roof load | 80 kg 176.37 lbs. |
| Length | 4200 mm 165.35 in. |
|---|---|
| Width | 1614 mm 63.54 in. |
| Height | 1350 mm 53.15 in. |
| Wheelbase | 2475 mm 97.44 in. |
| Front track | 1366 mm 53.78 in. |
| Rear (Back) track | 1365 mm 53.74 in. |
| Front overhang | 830 mm 32.68 in. |
| Rear overhang | 895 mm 35.24 in. |