
| What is the body type, Alfa Romeo 33 Sport Wagon (907B)? | Station wagon (estate), 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How much power, Alfa Romeo 33 Station wagon (estate) 1990 1.7 16V (129 Hp)? | 129 Hp, 155 Nm 114.32 lb.-ft. |
| What is the engine size, Alfa Romeo 33 Station wagon (estate) 1990 1.7 16V (129 Hp)? | 1.7 l 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| How many cylinders, 1990 Alfa Romeo 1.7 16V (129 Hp)? | 4 |
| What is the drivetrain, Alfa Romeo 33 Sport Wagon (907B) Station wagon (estate) 1990 1.7 16V (129 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1990 Alfa Romeo 33 Station wagon (estate)? | 4200 mm 165.35 in. |
| How wide is the vehicle, 1990 Alfa Romeo 33 Station wagon (estate)? | 1614 mm 63.54 in. |
| How much trunk (boot) space, 1990 Alfa Romeo 33 Station wagon (estate)? | 430 - 1350 l 15.19 - 47.67 cu. ft. |
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Model | 33 |
| Generation | 33 Sport Wagon (907B) |
| Modification (Engine) | 1.7 16V (129 Hp) |
| Start of production | 1990 year |
| End of production | 1994 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Station wagon (estate) |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
|---|
| Power | 129 Hp @ 6500 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 75.4 Hp/l |
| Torque | 155 Nm @ 4700 rpm. 114.32 lb.-ft. @ 4700 rpm. |
| Engine Model/Code | 307.46, 307.47 |
| Engine displacement | 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder Bore | 87 mm 3.43 in. |
| Piston Stroke | 72 mm 2.83 in. |
| Compression ratio | 10:1 |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Trunk (boot) space - minimum | 430 l 15.19 cu. ft. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - maximum | 1350 l 47.67 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Max. roof load | 80 kg 176.37 lbs. |
| Length | 4200 mm 165.35 in. |
|---|---|
| Width | 1614 mm 63.54 in. |
| Height | 1350 mm 53.15 in. |
| Wheelbase | 2475 mm 97.44 in. |
| Front track | 1366 mm 53.78 in. |
| Rear (Back) track | 1365 mm 53.74 in. |
| Front overhang | 830 mm 32.68 in. |
| Rear overhang | 895 mm 35.24 in. |