
| Korimalli, Skoda Elroq? | SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, 60 61 kWh (190 Hp) Electric? | 408-452 km 253.52 - 280.86 mi |
| Virrankulutus, Skoda Elroq 60 61 kWh (190 Hp) Electric? | 15.1-16.8 kWh/100 km 24.3 - 27.04 kWh/100 mi 139 - 125 MPGe 6.6 - 6 km/kWh 4.1 - 3.7 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 Elroq 60 61 kWh (190 Hp) Electric? | 160 km/h | 99.42 mph 0-100 km/h: 8.5 s 0-60 mph: 8.1 s |
| Teho, Skoda Elroq SUV 2026 60 61 kWh (190 Hp) Electric? | 190 hv, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Vetotapa, Skoda Elroq SUV 2026 60 61 kWh (190 Hp) Electric? | Takaveto . BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pituus, 2026 Skoda Elroq SUV? | 4488 mm 176.69 in. |
| Leveys, 2026 Skoda Elroq SUV? | 1884 mm 74.17 in. |
| Nettopaino, 2026 Skoda Elroq 60 61 kWh (190 Hp) Electric? | 1957-2090 kg 4314.45 - 4607.66 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Skoda Elroq 60 61 kWh (190 Hp) Electric? | 2585 kg 5698.95 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Skoda Elroq SUV? | 470 - 1580 l 16.6 - 55.8 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Skoda Elroq 60 61 kWh (190 Hp) Electric? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Merkki | Skoda |
|---|---|
| Malli | Elroq |
| Sukupolvi | Elroq |
| Versio (moottori) | 60 61 kWh (190 hv) Electric |
| Tuotannon aloitusvuosi | Huhtikuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
|---|---|
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 8.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 8.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 8.1 s |
| Huippunopeus | 160 km/h 99.42 mph |
| Paino/teho suhde | 10.3 kg/hv, 97.1 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.6 kg/Nm, 178.8 Nm/tonnia |
| Akun bruttokapasiteetti | 61 kWh |
|---|---|
| Akun (käyttökelpoinen) nettokapasiteetti | 58 kWh |
| Akun teknologia | Litium-ioni (Li-Ion) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Sähköinen toimintamatka (WLTP) | 408-452 km 253.52 - 280.86 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 15.1-16.8 kWh/100 km
24.3 - 27.04 kWh/100 mi 139 - 125 MPGe 6.6 - 6 km/kWh 4.1 - 3.7 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 190 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin malli/koodi | EDC |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 190 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Paino | 1957-2090 kg 4314.45 - 4607.66 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 2585 kg 5698.95 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 495-628 kg 1091.29 - 1384.5 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 470 l 16.6 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1580 l 55.8 cu. ft. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Pituus | 4488 mm 176.69 in. |
|---|---|
| Leveys | 1884 mm 74.17 in. |
| Korkeus | 1654-1655 mm 65.12 - 65.16 in. |
| Pyörän perusta | 2765 mm 108.86 in. |
| Etupyörän jälki | 1587 mm 62.48 in. |
| Takapyörän jälki | 1562 mm 61.5 in. |
| etuylitys | 867 mm 34.13 in. |
| takaylitys | 856 mm 33.7 in. |
| Maavara | 171-186 mm 6.73 - 7.32 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 9.3 m 30.51 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Rummut |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Vanteen koko | 19; 20 |