
| Korimalli, Skoda Elroq? | SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, 85x 82 kWh (299 Hp) Electric AWD? | 524-577 km 325.6 - 358.53 mi |
| Virrankulutus, Skoda Elroq 85x 82 kWh (299 Hp) Electric AWD? | 15.5-17.2 kWh/100 km 24.94 - 27.68 kWh/100 mi 135 - 122 MPGe 6.5 - 5.8 km/kWh 4 - 3.6 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 Elroq 85x 82 kWh (299 Hp) Electric AWD? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 6.2 s 0-60 mph: 5.9 s |
| Teho, Skoda Elroq SUV 2026 85x 82 kWh (299 Hp) Electric AWD? | 299 hv |
| Vetotapa, Skoda Elroq SUV 2026 85x 82 kWh (299 Hp) Electric AWD? | Neliveto. BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pituus, 2026 Skoda Elroq SUV? | 4488 mm 176.69 in. |
| Leveys, 2026 Skoda Elroq SUV? | 1884 mm 74.17 in. |
| Nettopaino, 2026 Skoda Elroq 85x 82 kWh (299 Hp) Electric AWD? | 2123-2246 kg 4680.41 - 4951.58 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Skoda Elroq 85x 82 kWh (299 Hp) Electric AWD? | 2719 kg 5994.37 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Skoda Elroq SUV? | 470 - 1580 l 16.6 - 55.8 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Skoda Elroq 85x 82 kWh (299 Hp) Electric AWD? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Merkki | Skoda |
|---|---|
| Malli | Elroq |
| Sukupolvi | Elroq |
| Versio (moottori) | 85x 82 kWh (299 hv) Electric AWD |
| Tuotannon aloitusvuosi | Huhtikuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
|---|---|
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 6.2 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 6.2 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 5.9 s |
| Huippunopeus | 180 km/h 111.85 mph |
| Paino/teho suhde | 7.1 kg/hv, 140.8 hv/tonnia |
| Akun bruttokapasiteetti | 82 kWh |
|---|---|
| Akun (käyttökelpoinen) nettokapasiteetti | 77 kWh |
| Akun teknologia | Litium-ioni (Li-Ion) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Sähköinen toimintamatka (WLTP) | 524-577 km 325.6 - 358.53 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 15.5-17.2 kWh/100 km
24.94 - 27.68 kWh/100 mi 135 - 122 MPGe 6.5 - 5.8 km/kWh 4 - 3.6 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin malli/koodi | EDF |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Sähkömoottori 2 | |
| Sähkömoottorin malli/koodi | EDD |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Asynkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 299 hv |
| Paino | 2123-2246 kg 4680.41 - 4951.58 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 2719 kg 5994.37 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 473-596 kg 1042.79 - 1313.96 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 470 l 16.6 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1580 l 55.8 cu. ft. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Pituus | 4488 mm 176.69 in. |
|---|---|
| Leveys | 1884 mm 74.17 in. |
| Korkeus | 1649-1650 mm 64.92 - 64.96 in. |
| Pyörän perusta | 2766 mm 108.9 in. |
| Etupyörän jälki | 1587 mm 62.48 in. |
| Takapyörän jälki | 1562 mm 61.5 in. |
| etuylitys | 867 mm 34.13 in. |
| takaylitys | 856 mm 33.7 in. |
| Maavara | 167-182 mm 6.57 - 7.17 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.8 m 35.43 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Rummut |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Vanteen koko | 19; 20 |