
| What is the body type, Volkswagen ID.ERA 9X? | SUV, 5 Doors, 6 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 0.34-6.27 l/100 km 691.8 - 37.5 US mpg 830.8 - 45.1 UK mpg 294.1 - 15.9 km/l |
| How ECO is the car, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | China VI |
| What is the range of pure electric driving, 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 255-347 km 158.45 - 215.62 mi |
| What is electricity consumption, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 20.9 kWh/100 km 33.64 kWh/100 mi 100 MPGe 4.8 km/kWh 3 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 5.6 sec 0-60 mph: 5.3 sec |
| How much power, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 503 Hp, 660 Nm 486.79 lb.-ft. |
| What is the engine size, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Volkswagen 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | All wheel drive (4x4). PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. Two electric motors drive the front and rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV? | 5207 mm 205 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV? | 1997 mm 78.62 in. |
| What is the curb weight, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 2680 kg 5908.39 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 3165 kg 6977.63 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV? | 210 - 1014 l 7.42 - 35.81 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Volkswagen |
| Model | ID.ERA 9X |
| Generation | ID.ERA 9X |
| Modification (Engine) | 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD |
| Start of production | March, 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 6 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined (WLTC) | 0.34-6.27 l/100 km
691.8 - 37.5 US mpg 830.8 - 45.1 UK mpg 294.1 - 15.9 km/l |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 5.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.6 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 5.3 sec |
| Maximum speed | 200 km/h 124.27 mph |
| Emission standard | China VI |
| Weight-to-power ratio | 5.3 kg/Hp, 187.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.1 kg/Nm, 246.3 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 51.1 kWh |
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range | 255-347 km 158.45 - 215.62 mi |
| Average Energy consumption | 20.9 kWh/100 km
33.64 kWh/100 mi 100 MPGe 4.8 km/kWh 3 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 204 Hp |
| Electric motor Torque | 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 299 Hp |
| Electric motor Torque | 420 Nm 309.78 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ210XS1131 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 503 Hp |
| System torque | 660 Nm 486.79 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 143 Hp @ 4500 rpm. |
| Power per litre | 95.5 Hp/l |
| Torque | 240 Nm @ 1750-4000 rpm. 177.01 lb.-ft. @ 1750-4000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | EA211 / ERV |
| Engine displacement | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 74.5 mm 2.93 in. |
| Piston Stroke | 85.9 mm 3.38 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2680 kg 5908.39 lbs. |
| Max. weight | 3165 kg 6977.63 lbs. |
| Max load | 485 kg 1069.24 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 210 l 7.42 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1014 l 35.81 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 59 l 15.59 US gal | 12.98 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 5207 mm 205 in. |
| Width | 1997 mm 78.62 in. |
| Height | 1810 mm 71.26 in. |
| Wheelbase | 3070 mm 120.87 in. |
| Front track | 1718 mm 67.64 in. |
| Rear (Back) track | 1728 mm 68.03 in. |
| Ride height (ground clearance) | 170 mm 6.69 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.253 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 9.7 m 31.82 ft. |
| Approach angle | 18° |
| Departure angle | 20° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. Two electric motors drive the front and rear wheels. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) 4-wheel steering (4WS, active rear steering) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/50 R20 |
| Wheel rims size | 20 |