
| De ce tip este caroseria, Volkswagen ID.ERA 9X? | SUV, 5 Uşi, 6 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 0.34-6.27 l/100 km 691.8 - 37.5 US mpg 830.8 - 45.1 UK mpg 294.1 - 15.9 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | China VI |
| Ce distanță poate merge doar cu energie electrică, 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 255-347 km 158.45 - 215.62 mi |
| Care este consumul de energie electrică, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 20.9 kWh/100 km 33.64 kWh/100 mi 100 MPGe 4.8 km/kWh 3 mi/kWh |
| Cât de rapidă este mașina, 2026 ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 5.6 sec 0-60 mph: 5.3 sec |
| Care este puterea motorului, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 503 CP, 660 Nm 486.79 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2026 Volkswagen 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | Tracţiune integrală (4x4). PHEV (Vehicul electric hibrid Plug-in). MAI pornește numai generatorul, fără nicio conexiune mecanică la punerea în mișcare. Două motoare electrice pun în mișcare roțile din față și cele din spate. |
| Care este lungimea vehiculului, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV? | 5207 mm 205 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV? | 1997 mm 78.62 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 2680 kg 5908.39 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 3165 kg 6977.63 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV? | 210 - 1014 l 7.42 - 35.81 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 1, cutie automată |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Volkswagen |
| Model | ID.ERA 9X |
| Generație | ID.ERA 9X |
| Modificare (Tip motor) | 1.5 TSI 51.1 kWh (503 CP) Plug-in Hybrid AWD |
| Anul inceperii productiei | Martie, 2026 an |
| Arhitectura grupului propulsor | PHEV (Vehicul electric hibrid Plug-in) |
| Tipul caroseriei | SUV |
| Număr de scaune | 6 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - mixt (WLTC) | 0.34-6.27 l/100 km
691.8 - 37.5 US mpg 830.8 - 45.1 UK mpg 294.1 - 15.9 km/l |
| Tipul de combustibil | Benzină / energie electrică |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 5.6 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 5.6 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 5.3 sec |
| Viteza maximă | 200 km/h 124.27 mph |
| Standardul ecologic | China VI |
| Raport greutate/putere | 5.3 kg/CP, 187.7 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 4.1 kg/Nm, 246.3 Nm/tonă |
| Autovehicule electrice și hibride | |
| Capacitatea brută a bateriei | 51.1 kWh |
| Voltajul bateriei | 800 V |
| Tehnologia de stocare a bateriei | Litiu fier fosfat (LiFePO4) |
| Locația bateriei | Sub podea |
| Autonomia electrică | 255-347 km 158.45 - 215.62 mi |
| Consum mediu de energie | 20.9 kWh/100 km
33.64 kWh/100 mi 100 MPGe 4.8 km/kWh 3 mi/kWh |
| Porturi de încărcare | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Electric motor 1 | |
| Putere Motor electric | 204 CP |
| Cuplu motor electric | 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Locația motorului electric | Puntea față, Transversal |
| Tip motor electric | Sincron |
| Electric motor 2 | |
| Putere Motor electric | 299 CP |
| Cuplu motor electric | 420 Nm 309.78 lb.-ft. |
| Model/cod motor electric | TZ210XS1131 |
| Locația motorului electric | Puntea spate, Transversal |
| Tip motor electric | Sincron |
| Puterea sistemului | 503 CP |
| Cuplul total al sistemului | 660 Nm 486.79 lb.-ft. |
| Motor cu combustie interna | |
| Putere | 143 CP @ 4500 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 95.5 CP/l |
| Cuplu | 240 Nm @ 1750-4000 rot/min 177.01 lb.-ft. @ 1750-4000 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | EA211 / ERV |
| Volumul motorului | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 74.5 mm 2.93 in. |
| Cursa cilindrilor | 85.9 mm 3.38 in. |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecţie directă |
| Aspirația motorului | Turbosuflantă, Intercooler |
| Distribuție | DOHC |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 2680 kg 5908.39 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 3165 kg 6977.63 lbs. |
| Încarcatura maxima | 485 kg 1069.24 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 210 l 7.42 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1014 l 35.81 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 59 l 15.59 US gal | 12.98 UK gal |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 5207 mm 205 in. |
| Lăţime | 1997 mm 78.62 in. |
| Înălţime | 1810 mm 71.26 in. |
| Ampatament | 3070 mm 120.87 in. |
| Ecartament faţă | 1718 mm 67.64 in. |
| Ecartament spate | 1728 mm 68.03 in. |
| Garda la sol | 170 mm 6.69 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.253 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 9.7 m 31.82 ft. |
| Unghi Abordarea | 18° |
| Unghi de plecare | 20° |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI pornește numai generatorul, fără nicio conexiune mecanică la punerea în mișcare. Două motoare electrice pun în mișcare roțile din față și cele din spate. |
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 1 trepte, cutie automată |
| Suspensie faţă (front suspension) | Arc elicoidal, iades dublu, stabilizator transversal |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate |
| Frâne spate (Rear brakes) | discuri ventilate |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) 4 roți de virare (roți de virare spate) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 255/50 R20 |
| Dimensiunea jantelor | 20 |