
| Av vilken typ är karosseriet, Volkswagen ID.ERA 9X? | SUV , 5 dörrar, 6 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 0.34-6.27 l/100 km 691.8 - 37.5 US mpg 830.8 - 45.1 UK mpg 294.1 - 15.9 km/l |
| Hur ECO är bilen, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | China VI |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 255-347 km 158.45 - 215.62 mi |
| Vad är elförbrukningen, Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 20.9 kWh/100 km 33.64 kWh/100 mi 100 MPGe 4.8 km/kWh 3 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 200 km/t | 124.27 mph 0-100 km/t: 5.6 s 0-60 mph: 5.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 503 hk, 660 Nm 486.79 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Volkswagen 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Volkswagen ID.ERA 9X SUV 2026 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | Fyrhjulsdrift (4x4). PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn driver endast generatorn utan mekanisk anslutning till driften. Två elektriska motorer driver fram- och bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV ? | 5207 mm 205 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV ? | 1997 mm 78.62 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 2680 kg 5908.39 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 3165 kg 6977.63 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X SUV ? | 210 - 1014 l 7.42 - 35.81 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Volkswagen ID.ERA 9X 1.5 TSI 51.1 kWh (503 Hp) Plug-in Hybrid AWD? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Volkswagen |
| Modell | ID.ERA 9X |
| Generation | ID.ERA 9X |
| Modifikation (motor) | 1.5 TSI 51.1 kWh (503 hk) Plug-in Hybrid AWD |
| fabrikstillverkning, början | Mars, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 6 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (WLTC) | 0.34-6.27 l/100 km
691.8 - 37.5 US mpg 830.8 - 45.1 UK mpg 294.1 - 15.9 km/l |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 5.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 5.3 s |
| Toppfart | 200 km/t 124.27 mph |
| Miljöklass | China VI |
| Vikt/effektförhållande | 5.3 kg/hk, 187.7 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.1 kg/Nm, 246.3 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 51.1 kWh |
| Batterispänning | 800 V |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. | 255-347 km 158.45 - 215.62 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning | 20.9 kWh/100 km
33.64 kWh/100 mi 100 MPGe 4.8 km/kWh 3 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 204 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 299 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 420 Nm 309.78 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ210XS1131 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 503 hk |
| System Vridmoment | 660 Nm 486.79 lb.-ft. |
| Förbränningsmotor | |
| Effekt | 143 hk @ 4500 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 95.5 hk/l |
| Vridmoment | 240 Nm @ 1750-4000 varv/min 177.01 lb.-ft. @ 1750-4000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | EA211 / ERV |
| Cylindervolym | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 74.5 mm 2.93 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 85.9 mm 3.38 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2680 kg 5908.39 lbs. |
| Tillåten massa | 3165 kg 6977.63 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 485 kg 1069.24 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 210 l 7.42 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1014 l 35.81 cu. ft. |
| Tankvolym | 59 l 15.59 US gal | 12.98 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 5207 mm 205 in. |
| Bredd | 1997 mm 78.62 in. |
| Höjd | 1810 mm 71.26 in. |
| Hjulbas | 3070 mm 120.87 in. |
| Spårvidd fram | 1718 mm 67.64 in. |
| Spårvidd bak | 1728 mm 68.03 in. |
| Frigångshöjd | 170 mm 6.69 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.253 |
| Vändcirkel | 9.7 m 31.82 ft. |
| Approach vinkel | 18° |
| Avgångsvinkel | 20° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver endast generatorn utan mekanisk anslutning till driften. Två elektriska motorer driver fram- och bakhjulen. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) 4 svänghjul (bakre svänghjul) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/50 R20 |
| Storlek av | 20 |