


| Av vilken typ är karosseriet, Skoda Superb II? | Liftback, 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 7.1-8.2 l/100 km 33.1 - 28.7 US mpg 39.8 - 34.4 UK mpg 14.1 - 12.2 km/l |
| Hur ECO är bilen, Skoda Superb 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 168-195 g/km CO2 Euro 5 |
| Hur snabb är bilen, 2008 Superb II 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 220 km/t | 136.7 mph 0-100 km/t: 8.5 s 0-60 mph: 8.1 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Skoda Superb Liftback 2008 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 160 hk, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Skoda Superb Liftback 2008 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 1.8 l 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2008 Skoda 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Skoda Superb II Liftback 2008 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2008 Skoda Superb Liftback? | 4838 mm 190.47 in. |
| Hur bred är bilen, 2008 Skoda Superb Liftback? | 1817 mm 71.54 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 1448-1471 kg 3192.29 - 3243 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 2086-2091 kg 4598.84 - 4609.87 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2008 Skoda Superb Liftback? | 595 - 1700 l 21.01 - 60.03 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2008 Skoda Superb II 1.8 TSI (160 Hp) DSG? | 7, Automat DSG |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Skoda |
| Modell | Superb |
| Generation | Superb II |
| Modifikation (motor) | 1.8 TSI (160 hk) DSG |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2008 år |
| fabrikstillverkning, slut | Maj, 2013 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Liftback |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 9.4-11.3 l/100 km
25 - 20.8 US mpg 30.1 - 25 UK mpg 10.6 - 8.8 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 5.7-6.3 l/100 km
41.3 - 37.3 US mpg 49.6 - 44.8 UK mpg 17.5 - 15.9 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 7.1-8.2 l/100 km
33.1 - 28.7 US mpg 39.8 - 34.4 UK mpg 14.1 - 12.2 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 168-195 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.5 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.5 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.1 s |
| Toppfart | 220 km/t 136.7 mph |
| Miljöklass | Euro 5 |
| Vikt/effektförhållande | 9.1 kg/hk, 110.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.8 kg/Nm, 172.7 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 160 hk @ 4500-6200 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 89 hk/l |
| Vridmoment | 250 Nm @ 1500-4500 varv/min 184.39 lb.-ft. @ 1500-4500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | EA888 / CDAA |
| Cylindervolym | 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 82.5 mm 3.25 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 84.1 mm 3.31 in. |
| Mån av förtätning | 9.6:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 4.6 l 4.86 US qt | 4.05 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 8.6 l 9.09 US qt | 7.57 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1448-1471 kg 3192.29 - 3243 lbs. |
| Tillåten massa | 2086-2091 kg 4598.84 - 4609.87 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 620-638 kg 1366.87 - 1406.55 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 595 l 21.01 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Tankvolym | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Max Taklast | 100 kg 220.46 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 80 kg 176.37 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4838 mm 190.47 in. |
| Bredd | 1817 mm 71.54 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2009 mm 79.09 in. |
| Höjd | 1462 mm 57.56 in. |
| Hjulbas | 2761 mm 108.7 in. |
| Spårvidd fram | 1545 mm 60.83 in. |
| Spårvidd bak | 1518 mm 59.76 in. |
| främre överhäng | 964 mm 37.95 in. |
| bakre överhäng | 1113 mm 43.82 in. |
| Frigångshöjd | 139 mm 5.47 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.30 |
| Vändcirkel | 11.5 m 37.73 ft. |
| Approach vinkel | 14.5° |
| Avgångsvinkel | 12° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 7 växlar, Automat DSG |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Storlek av | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |