
| What is the body type, Skoda Octavia II Scout? | Station wagon (estate), Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 7.8 l/100 km 30.2 US mpg 36.2 UK mpg 12.8 km/l |
| How ECO is the car, Skoda Octavia 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 182 g/km CO2 Euro 4 |
| How fast is the car, 2008 Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 218 km/h | 135.46 mph 0-100 km/h: 8.1 sec 0-60 mph: 7.7 sec |
| How much power, Skoda Octavia Station wagon (estate), Crossover 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 160 Hp, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| What is the engine size, Skoda Octavia Station wagon (estate), Crossover 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 1.8 l 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| How many cylinders, 2008 Skoda 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Skoda Octavia II Scout Station wagon (estate), Crossover 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2008 Skoda Octavia Station wagon (estate), Crossover? | 4581 mm 180.35 in. |
| How wide is the vehicle, 2008 Skoda Octavia Station wagon (estate), Crossover? | 1784 mm 70.24 in. |
| What is the curb weight, 2008 Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 1485 kg 3273.86 lbs. |
| What is the gross weight, 2008 Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 2145 kg 4728.92 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2008 Skoda Octavia Station wagon (estate), Crossover? | 580 - 1620 l 20.48 - 57.21 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2008 Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 6, manual transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Skoda |
| Model | Octavia |
| Generation | Octavia II Scout |
| Modification (Engine) | 1.8 TSI (160 Hp) 4x4 |
| Start of production | November, 2008 year |
| End of production | May, 2009 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Station wagon (estate), Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 10.2 l/100 km
23.1 US mpg 27.7 UK mpg 9.8 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 7.8 l/100 km
30.2 US mpg 36.2 UK mpg 12.8 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 182 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.1 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.1 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 7.7 sec |
| Maximum speed | 218 km/h 135.46 mph |
| Emission standard | Euro 4 |
| Weight-to-power ratio | 9.3 kg/Hp, 107.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.9 kg/Nm, 168.4 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 160 Hp @ 4500-6200 rpm. |
| Power per litre | 89 Hp/l |
| Torque | 250 Nm @ 1500-4500 rpm. 184.39 lb.-ft. @ 1500-4500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | CDAA |
| Engine displacement | 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 82.5 mm 3.25 in. |
| Piston Stroke | 84.2 mm 3.31 in. |
| Compression ratio | 9.6:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 4.6 l 4.86 US qt | 4.05 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.7 l 8.14 US qt | 6.78 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1485 kg 3273.86 lbs. |
| Max. weight | 2145 kg 4728.92 lbs. |
| Max load | 660 kg 1455.05 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 580 l 20.48 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1620 l 57.21 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (8%) | 1600 kg 3527.4 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 650 kg 1433 lbs. |
| Permitted towbar download | 75 kg 165.35 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4581 mm 180.35 in. |
| Width | 1784 mm 70.24 in. |
| Height | 1533 mm 60.35 in. |
| Wheelbase | 2575 mm 101.38 in. |
| Front track | 1531 mm 60.28 in. |
| Rear (Back) track | 1500 mm 59.06 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.32 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.85 m 35.6 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, manual transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 288x25 mm |
| Rear brakes | Disc, 260x12 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 225/50 R17 |
| Wheel rims size | 7J x 17 |