
| Korimalli, Skoda Octavia II Scout? | Farmari , Crossover , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 7.8 l/100 km 30.2 US mpg 36.2 UK mpg 12.8 km/l |
| Päästöt, Skoda Octavia 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 182 g/km CO2 Euro 4 |
| Huippunopeus, 2008 Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 218 km/h | 135.46 mph 0-100 km/h: 8.1 s 0-60 mph: 7.7 s |
| Teho, Skoda Octavia Farmari , Crossover 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 160 hv, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Skoda Octavia Farmari , Crossover 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 1.8 l 1798 sm3 109.72 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2008 Skoda 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Skoda Octavia II Scout Farmari , Crossover 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | Neliveto. Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa pysyvästi etupyöriä, ja tarvittaessa takapyörät liikkuvat sähköisesti tai mekaanisesti ohjattavan liittimen avulla. |
| Pituus, 2008 Skoda Octavia Farmari , Crossover ? | 4581 mm 180.35 in. |
| Leveys, 2008 Skoda Octavia Farmari , Crossover ? | 1784 mm 70.24 in. |
| Nettopaino, 2008 Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 1485 kg 3273.86 lbs. |
| Kokonaispaino, 2008 Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 2145 kg 4728.92 lbs. |
| Tavaratila, 2008 Skoda Octavia Farmari , Crossover ? | 580 - 1620 l 20.48 - 57.21 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2008 Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 6, manuaali vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Skoda |
| Malli | Octavia |
| Sukupolvi | Octavia II Scout |
| Versio (moottori) | 1.8 TSI (160 hv) 4x4 |
| Tuotannon aloitusvuosi | Marraskuu, 2008 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Toukokuu, 2009 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Farmari , Crossover |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC) | 10.2 l/100 km
23.1 US mpg 27.7 UK mpg 9.8 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC) | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 7.8 l/100 km
30.2 US mpg 36.2 UK mpg 12.8 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC) | 182 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 8.1 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 8.1 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 7.7 s |
| Huippunopeus | 218 km/h 135.46 mph |
| Päästönormi | Euro 4 |
| Paino/teho suhde | 9.3 kg/hv, 107.7 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.9 kg/Nm, 168.4 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 160 hv @ 4500-6200 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 89 hv/l |
| Vääntömomentti | 250 Nm @ 1500-4500 kierrosta/min 184.39 lb.-ft. @ 1500-4500 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | CDAA |
| Moottorin tilavuus | 1798 sm3 109.72 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 82.5 mm 3.25 in. |
| Männän liike | 84.2 mm 3.31 in. |
| Puristussuhde | 9.6:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 4.6 l 4.86 US qt | 4.05 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 7.7 l 8.14 US qt | 6.78 UK qt |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1485 kg 3273.86 lbs. |
| Enimmäispaino | 2145 kg 4728.92 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 660 kg 1455.05 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 580 l 20.48 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1620 l 57.21 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (8%) | 1600 kg 3527.4 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 650 kg 1433 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4581 mm 180.35 in. |
| Leveys | 1784 mm 70.24 in. |
| Korkeus | 1533 mm 60.35 in. |
| Pyörän perusta | 2575 mm 101.38 in. |
| Etupyörän jälki | 1531 mm 60.28 in. |
| Takapyörän jälki | 1500 mm 59.06 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.32 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.85 m 35.6 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa pysyvästi etupyöriä, ja tarvittaessa takapyörät liikkuvat sähköisesti tai mekaanisesti ohjattavan liittimen avulla. |
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 6 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 288x25 mm |
| Takajarrut | Levy , 260x12 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 225/50 R17 |
| Vanteen koko | 7J x 17 |