
| De ce tip este caroseria, Skoda Octavia II Scout? | Combi, Crossover, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 7.8 l/100 km 30.2 US mpg 36.2 UK mpg 12.8 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Skoda Octavia 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 182 g/km CO2 Euro 4 |
| Cât de rapidă este mașina, 2008 Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 218 km/h | 135.46 mph 0-100 km/h: 8.1 sec 0-60 mph: 7.7 sec |
| Care este puterea motorului, Skoda Octavia Combi, Crossover 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 160 CP, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Skoda Octavia Combi, Crossover 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 1.8 l 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2008 Skoda 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Skoda Octavia II Scout Combi, Crossover 2008 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | Tracţiune integrală (4x4). Motor cu combustie interna. MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Care este lungimea vehiculului, 2008 Skoda Octavia Combi, Crossover? | 4581 mm 180.35 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2008 Skoda Octavia Combi, Crossover? | 1784 mm 70.24 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2008 Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 1485 kg 3273.86 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2008 Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 2145 kg 4728.92 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2008 Skoda Octavia Combi, Crossover? | 580 - 1620 l 20.48 - 57.21 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2008 Skoda Octavia II Scout 1.8 TSI (160 Hp) 4x4? | 6, cutie manuală |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Skoda |
| Model | Octavia |
| Generație | Octavia II Scout |
| Modificare (Tip motor) | 1.8 TSI (160 CP) 4x4 |
| Anul inceperii productiei | Noiembrie, 2008 an |
| Anul opririi productiei | Mai, 2009 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Combi, Crossover |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - urban (NEDC) | 10.2 l/100 km
23.1 US mpg 27.7 UK mpg 9.8 km/l |
| Consumul de combustibil - extra-urban (NEDC) | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt (NEDC) | 7.8 l/100 km
30.2 US mpg 36.2 UK mpg 12.8 km/l |
| Emisii CO2 (NEDC) | 182 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 8.1 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 8.1 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 7.7 sec |
| Viteza maximă | 218 km/h 135.46 mph |
| Standardul ecologic | Euro 4 |
| Raport greutate/putere | 9.3 kg/CP, 107.7 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 5.9 kg/Nm, 168.4 Nm/tonă |
| Motorul | |
| Putere | 160 CP @ 4500-6200 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 89 CP/l |
| Cuplu | 250 Nm @ 1500-4500 rot/min 184.39 lb.-ft. @ 1500-4500 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | CDAA |
| Volumul motorului | 1798 cm3 109.72 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 82.5 mm 3.25 in. |
| Cursa cilindrilor | 84.2 mm 3.31 in. |
| Raport de compresie | 9.6:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecţie directă |
| Aspirația motorului | Turbosuflantă, Intercooler |
| Distribuție | DOHC |
| Capacitate baie ulei | 4.6 l 4.86 US qt | 4.05 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Cantitate lichid de răcire | 7.7 l 8.14 US qt | 6.78 UK qt |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1485 kg 3273.86 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2145 kg 4728.92 lbs. |
| Încarcatura maxima | 660 kg 1455.05 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 580 l 20.48 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1620 l 57.21 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (8%) | 1600 kg 3527.4 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 650 kg 1433 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 75 kg 165.35 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4581 mm 180.35 in. |
| Lăţime | 1784 mm 70.24 in. |
| Înălţime | 1533 mm 60.35 in. |
| Ampatament | 2575 mm 101.38 in. |
| Ecartament faţă | 1531 mm 60.28 in. |
| Ecartament spate | 1500 mm 59.06 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.32 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 10.85 m 35.6 ft. |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 6 trepte, cutie manuală |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 288x25 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc, 260x12 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 225/50 R17 |
| Dimensiunea jantelor | 7J x 17 |