
| What is the body type, Renault Symbol II? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Renault Symbol II 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 7.6 l/100 km 30.9 US mpg 37.2 UK mpg 13.2 km/l |
| How ECO is the car, Renault Symbol 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 180 g/km CO2 Euro 4 |
| How fast is the car, 2008 Symbol II 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 185 km/h | 114.95 mph 0-100 km/h: 11.9 sec 0-60 mph: 11.3 sec |
| How much power, Renault Symbol Sedan 2008 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 105 Hp, 148 Nm 109.16 lb.-ft. |
| What is the engine size, Renault Symbol Sedan 2008 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 1.6 l 1598 cm3 97.52 cu. in. |
| How many cylinders, 2008 Renault 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Renault Symbol II Sedan 2008 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2008 Renault Symbol Sedan? | 4261 mm 167.76 in. |
| How wide is the vehicle, 2008 Renault Symbol Sedan? | 1940 mm 76.38 in. |
| What is the curb weight, 2008 Renault Symbol II 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 1039 kg 2290.6 lbs. |
| What is the gross weight, 2008 Renault Symbol II 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 1555 kg 3428.19 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2008 Renault Symbol Sedan? | 506 l 17.87 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2008 Renault Symbol II 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 4, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Renault |
| Model | Symbol |
| Generation | Symbol II |
| Modification (Engine) | 1.6 16V (105 Hp) Automatic |
| Start of production | 2008 year |
| End of production | 2013 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 10.7 l/100 km
22 US mpg 26.4 UK mpg 9.3 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 5.9 l/100 km
39.9 US mpg 47.9 UK mpg 16.9 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 7.6 l/100 km
30.9 US mpg 37.2 UK mpg 13.2 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 180 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 11.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 11.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 11.3 sec |
| Maximum speed | 185 km/h 114.95 mph |
| Emission standard | Euro 4 |
| Weight-to-power ratio | 9.9 kg/Hp, 101.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 7 kg/Nm, 142.4 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 105 Hp @ 5750 rpm. |
| Power per litre | 65.7 Hp/l |
| Torque | 148 Nm @ 3750 rpm. 109.16 lb.-ft. @ 3750 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | K4M 745 |
| Engine displacement | 1598 cm3 97.52 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 79.5 mm 3.13 in. |
| Piston Stroke | 80.5 mm 3.17 in. |
| Compression ratio | 9.8:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 4.8 l 5.07 US qt | 4.22 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1039 kg 2290.6 lbs. |
| Max. weight | 1555 kg 3428.19 lbs. |
| Max load | 516 kg 1137.59 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 506 l 17.87 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 850 kg 1873.93 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 555 kg 1223.57 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4261 mm 167.76 in. |
| Width including mirrors | 1940 mm 76.38 in. |
| Height | 1439 mm 56.65 in. |
| Wheelbase | 2473 mm 97.36 in. |
| Front track | 1406 mm 55.35 in. |
| Rear (Back) track | 1385 mm 54.53 in. |
| Front overhang | 788 mm 31.02 in. |
| Rear overhang | 1001 mm 39.41 in. |
| Ride height (ground clearance) | 140 mm 5.51 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.7 m 35.1 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 4 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Elastic beam |
| Front brakes | Ventilated discs, 259 mm |
| Rear brakes | Drum, 203.2 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Hydraulic Steering |
| Tires size | 175/65 R14 |
| Wheel rims size | 5.5J x 14 |