
| Av vilken typ är karosseriet, Renault Symbol II? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Renault Symbol II 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 7.6 l/100 km 30.9 US mpg 37.2 UK mpg 13.2 km/l |
| Hur ECO är bilen, Renault Symbol 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 180 g/km CO2 Euro 4 |
| Hur snabb är bilen, 2008 Symbol II 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 185 km/t | 114.95 mph 0-100 km/t: 11.9 s 0-60 mph: 11.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Renault Symbol Sedan 2008 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 105 hk, 148 Nm 109.16 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Renault Symbol Sedan 2008 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 1.6 l 1598 cm3 97.52 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2008 Renault 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Renault Symbol II Sedan 2008 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2008 Renault Symbol Sedan ? | 4261 mm 167.76 in. |
| Hur bred är bilen, 2008 Renault Symbol Sedan ? | 1940 mm 76.38 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2008 Renault Symbol II 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 1039 kg 2290.6 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2008 Renault Symbol II 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 1555 kg 3428.19 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2008 Renault Symbol Sedan ? | 506 l 17.87 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2008 Renault Symbol II 1.6 16V (105 Hp) Automatic? | 4, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Renault |
| Modell | Symbol |
| Generation | Symbol II |
| Modifikation (motor) | 1.6 16V (105 hk) Automatic |
| fabrikstillverkning, början | 2008 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2013 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 10.7 l/100 km
22 US mpg 26.4 UK mpg 9.3 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 5.9 l/100 km
39.9 US mpg 47.9 UK mpg 16.9 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 7.6 l/100 km
30.9 US mpg 37.2 UK mpg 13.2 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 180 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 11.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 11.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 11.3 s |
| Toppfart | 185 km/t 114.95 mph |
| Miljöklass | Euro 4 |
| Vikt/effektförhållande | 9.9 kg/hk, 101.1 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 7 kg/Nm, 142.4 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 105 hk @ 5750 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 65.7 hk/l |
| Vridmoment | 148 Nm @ 3750 varv/min 109.16 lb.-ft. @ 3750 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | K4M 745 |
| Cylindervolym | 1598 cm3 97.52 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 79.5 mm 3.13 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 80.5 mm 3.17 in. |
| Mån av förtätning | 9.8:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 4.8 l 5.07 US qt | 4.22 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1039 kg 2290.6 lbs. |
| Tillåten massa | 1555 kg 3428.19 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 516 kg 1137.59 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 506 l 17.87 cu. ft. |
| Tankvolym | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 850 kg 1873.93 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 555 kg 1223.57 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4261 mm 167.76 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 1940 mm 76.38 in. |
| Höjd | 1439 mm 56.65 in. |
| Hjulbas | 2473 mm 97.36 in. |
| Spårvidd fram | 1406 mm 55.35 in. |
| Spårvidd bak | 1385 mm 54.53 in. |
| främre överhäng | 788 mm 31.02 in. |
| bakre överhäng | 1001 mm 39.41 in. |
| Frigångshöjd | 140 mm 5.51 in. |
| Vändcirkel | 10.7 m 35.1 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 4 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Elastisk balk |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 259 mm |
| Bromssystem bak | Trummande , 203.2 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Hydro förstärkare |
| Storlek däck | 175/65 R14 |
| Storlek av | 5.5J x 14 |