
| What is the body type, Kia EV2? | SUV, 5 Doors, 4-5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 42.2 kWh (146 Hp)? | 308-317 km 191.38 - 196.97 mi |
| What is electricity consumption, Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 15.1-15.5 kWh/100 km 24.3 - 24.94 kWh/100 mi 139 - 135 MPGe 6.6 - 6.5 km/kWh 4.1 - 4 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 161 km/h | 100.04 mph 0-100 km/h: 8.7 sec 0-60 mph: 8.3 sec |
| How much power, Kia EV2 SUV 2026 42.2 kWh (146 Hp)? | 146 Hp, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Kia EV2 SUV 2026 42.2 kWh (146 Hp)? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Kia EV2 SUV? | 4060 mm 159.84 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Kia EV2 SUV? | 1800 mm 70.87 in. |
| What is the curb weight, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 1545-1650 kg 3406.14 - 3637.63 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Kia EV2 SUV? | 362 - 1201 l 12.78 - 42.41 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Kia |
| Model | EV2 |
| Generation | EV2 |
| Modification (Engine) | 42.2 kWh (146 Hp) |
| Start of production | March, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 4-5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.7 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.3 sec |
| Maximum speed | 161 km/h 100.04 mph |
| Weight-to-power ratio | 10.6 kg/Hp, 94.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.2 kg/Nm, 161.8 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 42.2 kWh |
| Battery voltage | 400 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 308-317 km 191.38 - 196.97 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 15.1-15.5 kWh/100 km
24.3 - 24.94 kWh/100 mi 139 - 135 MPGe 6.6 - 6.5 km/kWh 4.1 - 4 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 146 Hp @ 4200-8600 rpm. |
| Electric motor Torque | 250 Nm @ 4000 rpm. 184.39 lb.-ft. @ 4000 rpm. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 146 Hp @ 4200-8600 rpm. |
| System torque | 250 Nm @ 4000 rpm. 184.39 lb.-ft. @ 4000 rpm. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1545-1650 kg 3406.14 - 3637.63 lbs. |
| Max. weight | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Max load | 440-545 kg 970.03 - 1201.52 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 362-403 l 12.78 - 14.23 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1201 l 42.41 cu. ft. |
| Max. roof load | 70 kg 154.32 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 100 kg 220.46 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4060 mm 159.84 in. |
| Width | 1800 mm 70.87 in. |
| Height | 1575 mm 62.01 in. |
| Wheelbase | 2565 mm 100.98 in. |
| Front track | 1559-1571 mm 61.38 - 61.85 in. |
| Rear (Back) track | 1577-1589 mm 62.09 - 62.56 in. |
| Front overhang | 810 mm 31.89 in. |
| Rear overhang | 685 mm 26.97 in. |
| Ride height (ground clearance) | 146 mm 5.75 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.29 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.61 m 34.81 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Torsion |
| Front brakes | Ventilated discs, 305x25 mm |
| Rear brakes | Disc, 284x10 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/65 R16 95H; 215/50 R18 92H |
| Wheel rims size | 6.5J x 16 ET45; 7.0J x 18 ET51 |