
| De ce tip este caroseria, Kia EV2? | SUV, 5 Uşi, 4-5 scaune |
|---|---|
| Ce distanță poate merge doar cu energie electrică, 42.2 kWh (146 Hp)? | 308-317 km 191.38 - 196.97 mi |
| Care este consumul de energie electrică, Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 15.1-15.5 kWh/100 km 24.3 - 24.94 kWh/100 mi 139 - 135 MPGe 6.6 - 6.5 km/kWh 4.1 - 4 mi/kWh |
| Cât de rapidă este mașina, 2026 EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 161 km/h | 100.04 mph 0-100 km/h: 8.7 sec 0-60 mph: 8.3 sec |
| Care este puterea motorului, Kia EV2 SUV 2026 42.2 kWh (146 Hp)? | 146 CP, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Care este sistemul de transmisie, Kia EV2 SUV 2026 42.2 kWh (146 Hp)? | Tracţiunea faţă. BEV (Vehicul electric). Un motor electric pune în mișcare roțile din față. |
| Care este lungimea vehiculului, 2026 Kia EV2 SUV? | 4060 mm 159.84 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2026 Kia EV2 SUV? | 1800 mm 70.87 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 1545-1650 kg 3406.14 - 3637.63 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2026 Kia EV2 SUV? | 362 - 1201 l 12.78 - 42.41 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 1, cutie automată |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Kia |
| Model | EV2 |
| Generație | EV2 |
| Modificare (Tip motor) | 42.2 kWh (146 CP) |
| Anul inceperii productiei | Martie, 2026 an |
| Arhitectura grupului propulsor | BEV (Vehicul electric) |
| Tipul caroseriei | SUV |
| Număr de scaune | 4-5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Tipul de combustibil | Energie electrică |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 8.7 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 8.7 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 8.3 sec |
| Viteza maximă | 161 km/h 100.04 mph |
| Raport greutate/putere | 10.6 kg/CP, 94.5 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 6.2 kg/Nm, 161.8 Nm/tonă |
| Autovehicule electrice și hibride | |
| Capacitatea brută a bateriei | 42.2 kWh |
| Voltajul bateriei | 400 V |
| Tehnologia de stocare a bateriei | Litiu fier fosfat (LiFePO4) |
| Locația bateriei | Sub podea |
| Autonomia electrică (WLTP) | 308-317 km 191.38 - 196.97 mi |
| Consum mediu de energie (WLTP) | 15.1-15.5 kWh/100 km
24.3 - 24.94 kWh/100 mi 139 - 135 MPGe 6.6 - 6.5 km/kWh 4.1 - 4 mi/kWh |
| Porturi de încărcare | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Electric motor 1 | |
| Putere Motor electric | 146 CP @ 4200-8600 rot/min |
| Cuplu motor electric | 250 Nm @ 4000 rot/min 184.39 lb.-ft. @ 4000 rot/min |
| Locația motorului electric | Puntea față, Transversal |
| Tip motor electric | Sincron |
| Puterea sistemului | 146 CP @ 4200-8600 rot/min |
| Cuplul total al sistemului | 250 Nm @ 4000 rot/min 184.39 lb.-ft. @ 4000 rot/min |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1545-1650 kg 3406.14 - 3637.63 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Încarcatura maxima | 440-545 kg 970.03 - 1201.52 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 362-403 l 12.78 - 14.23 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1201 l 42.41 cu. ft. |
| Sarcina maxima capota | 70 kg 154.32 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 100 kg 220.46 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4060 mm 159.84 in. |
| Lăţime | 1800 mm 70.87 in. |
| Înălţime | 1575 mm 62.01 in. |
| Ampatament | 2565 mm 100.98 in. |
| Ecartament faţă | 1559-1571 mm 61.38 - 61.85 in. |
| Ecartament spate | 1577-1589 mm 62.09 - 62.56 in. |
| consola frontala | 810 mm 31.89 in. |
| consola spate | 685 mm 26.97 in. |
| Garda la sol | 146 mm 5.75 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.29 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 10.61 m 34.81 ft. |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | Un motor electric pune în mișcare roțile din față. |
| Tractiune | Tracţiunea faţă |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 1 trepte, cutie automată |
| Suspensie faţă (front suspension) | independent de tip McPherson |
| Suspensie spate (rear suspension) | torsiune |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 305x25 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc, 284x10 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 205/65 R16 95H; 215/50 R18 92H |
| Dimensiunea jantelor | 6.5J x 16 ET45; 7.0J x 18 ET51 |