
| Av vilken typ är karosseriet, Kia EV2? | SUV , 5 dörrar, 4-5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 42.2 kWh (146 Hp)? | 308-317 km 191.38 - 196.97 mi |
| Vad är elförbrukningen, Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 15.1-15.5 kWh/100 km 24.3 - 24.94 kWh/100 mi 139 - 135 MPGe 6.6 - 6.5 km/kWh 4.1 - 4 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 161 km/t | 100.04 mph 0-100 km/t: 8.7 s 0-60 mph: 8.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Kia EV2 SUV 2026 42.2 kWh (146 Hp)? | 146 hk, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Kia EV2 SUV 2026 42.2 kWh (146 Hp)? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Kia EV2 SUV ? | 4060 mm 159.84 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Kia EV2 SUV ? | 1800 mm 70.87 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 1545-1650 kg 3406.14 - 3637.63 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Kia EV2 SUV ? | 362 - 1201 l 12.78 - 42.41 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Kia |
| Modell | EV2 |
| Generation | EV2 |
| Modifikation (motor) | 42.2 kWh (146 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Mars, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 4-5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.7 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.7 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.3 s |
| Toppfart | 161 km/t 100.04 mph |
| Vikt/effektförhållande | 10.6 kg/hk, 94.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6.2 kg/Nm, 161.8 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 42.2 kWh |
| Batterispänning | 400 V |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 308-317 km 191.38 - 196.97 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 15.1-15.5 kWh/100 km
24.3 - 24.94 kWh/100 mi 139 - 135 MPGe 6.6 - 6.5 km/kWh 4.1 - 4 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 146 hk @ 4200-8600 varv/min |
| Elektrisk Vridmoment | 250 Nm @ 4000 varv/min 184.39 lb.-ft. @ 4000 varv/min |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 146 hk @ 4200-8600 varv/min |
| System Vridmoment | 250 Nm @ 4000 varv/min 184.39 lb.-ft. @ 4000 varv/min |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1545-1650 kg 3406.14 - 3637.63 lbs. |
| Tillåten massa | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 440-545 kg 970.03 - 1201.52 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 362-403 l 12.78 - 14.23 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1201 l 42.41 cu. ft. |
| Max Taklast | 70 kg 154.32 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 100 kg 220.46 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4060 mm 159.84 in. |
| Bredd | 1800 mm 70.87 in. |
| Höjd | 1575 mm 62.01 in. |
| Hjulbas | 2565 mm 100.98 in. |
| Spårvidd fram | 1559-1571 mm 61.38 - 61.85 in. |
| Spårvidd bak | 1577-1589 mm 62.09 - 62.56 in. |
| främre överhäng | 810 mm 31.89 in. |
| bakre överhäng | 685 mm 26.97 in. |
| Frigångshöjd | 146 mm 5.75 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.29 |
| Vändcirkel | 10.61 m 34.81 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Vridning |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 305x25 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 284x10 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 205/65 R16 95H; 215/50 R18 92H |
| Storlek av | 6.5J x 16 ET45; 7.0J x 18 ET51 |