
| Korimalli, Kia EV2? | SUV, 5 Ovien, 4-5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, 42.2 kWh (146 Hp)? | 308-317 km 191.38 - 196.97 mi |
| Virrankulutus, Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 15.1-15.5 kWh/100 km 24.3 - 24.94 kWh/100 mi 139 - 135 MPGe 6.6 - 6.5 km/kWh 4.1 - 4 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 161 km/h | 100.04 mph 0-100 km/h: 8.7 s 0-60 mph: 8.3 s |
| Teho, Kia EV2 SUV 2026 42.2 kWh (146 Hp)? | 146 hv, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Vetotapa, Kia EV2 SUV 2026 42.2 kWh (146 Hp)? | Etuveto . BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
| Pituus, 2026 Kia EV2 SUV? | 4060 mm 159.84 in. |
| Leveys, 2026 Kia EV2 SUV? | 1800 mm 70.87 in. |
| Nettopaino, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 1545-1650 kg 3406.14 - 3637.63 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Kia EV2 SUV? | 362 - 1201 l 12.78 - 42.41 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Kia EV2 42.2 kWh (146 Hp)? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Kia |
| Malli | EV2 |
| Sukupolvi | EV2 |
| Versio (moottori) | 42.2 kWh (146 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | Maaliskuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 4-5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 8.7 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 8.7 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 8.3 s |
| Huippunopeus | 161 km/h 100.04 mph |
| Paino/teho suhde | 10.6 kg/hv, 94.5 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 6.2 kg/Nm, 161.8 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 42.2 kWh |
| Akun jännite | 400 V |
| Akun teknologia | Litium-rautafosfaatti (LiFePO4) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 308-317 km 191.38 - 196.97 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 15.1-15.5 kWh/100 km
24.3 - 24.94 kWh/100 mi 139 - 135 MPGe 6.6 - 6.5 km/kWh 4.1 - 4 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 146 hv @ 4200-8600 kierrosta/min |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 250 Nm @ 4000 kierrosta/min 184.39 lb.-ft. @ 4000 kierrosta/min |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 146 hv @ 4200-8600 kierrosta/min |
| Järjestelmän vääntömomentti | 250 Nm @ 4000 kierrosta/min 184.39 lb.-ft. @ 4000 kierrosta/min |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1545-1650 kg 3406.14 - 3637.63 lbs. |
| Enimmäispaino | 2090 kg 4607.66 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 440-545 kg 970.03 - 1201.52 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 362-403 l 12.78 - 14.23 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1201 l 42.41 cu. ft. |
| Sallittu kattokuorma | 70 kg 154.32 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 100 kg 220.46 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4060 mm 159.84 in. |
| Leveys | 1800 mm 70.87 in. |
| Korkeus | 1575 mm 62.01 in. |
| Pyörän perusta | 2565 mm 100.98 in. |
| Etupyörän jälki | 1559-1571 mm 61.38 - 61.85 in. |
| Takapyörän jälki | 1577-1589 mm 62.09 - 62.56 in. |
| etuylitys | 810 mm 31.89 in. |
| takaylitys | 685 mm 26.97 in. |
| Maavara | 146 mm 5.75 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.29 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.61 m 34.81 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen tyyppiä McPherson |
| Takajousitus | Vääntö |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 305x25 mm |
| Takajarrut | Levy , 284x10 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 205/65 R16 95H; 215/50 R18 92H |
| Vanteen koko | 6.5J x 16 ET45; 7.0J x 18 ET51 |