
| What is the body type, Hycan Z03? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 55.5 kWh (184 Hp)? | 430 km 267.19 mi |
| What is electricity consumption, Hycan Z03 55.5 kWh (184 Hp)? | 13.5 kWh/100 km 21.73 kWh/100 mi 155 MPGe 7.4 km/kWh 4.6 mi/kWh |
| How fast is the car, 2022 Z03 55.5 kWh (184 Hp)? | 140 km/h | 86.99 mph 0-100 km/h: 7.9 sec 0-60 mph: 7.5 sec |
| How much power, Hycan Z03 SUV, Crossover 2022 55.5 kWh (184 Hp)? | 184 Hp, 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Hycan Z03 SUV, Crossover 2022 55.5 kWh (184 Hp)? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2022 Hycan Z03 SUV, Crossover? | 4602 mm 181.18 in. |
| How wide is the vehicle, 2022 Hycan Z03 SUV, Crossover? | 1900 mm 74.8 in. |
| What is the curb weight, 2022 Hycan Z03 55.5 kWh (184 Hp)? | 1660 kg 3659.67 lbs. |
| What is the gross weight, 2022 Hycan Z03 55.5 kWh (184 Hp)? | 2110 kg 4651.75 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2022 Hycan Z03 SUV, Crossover? | 402 l 14.2 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2022 Hycan Z03 55.5 kWh (184 Hp)? | 1, automatic transmission |
| Brand | Hycan |
|---|---|
| Model | Z03 |
| Generation | Z03 |
| Modification (Engine) | 55.5 kWh (184 Hp) |
| Start of production | April, 2022 year |
| End of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 7.5 sec |
| Maximum speed | 140 km/h 86.99 mph |
| Weight-to-power ratio | 9 kg/Hp, 110.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 7.4 kg/Nm, 135.5 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 55.5 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (CLTC) | 430 km 267.19 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 13.5 kWh/100 km
21.73 kWh/100 mi 155 MPGe 7.4 km/kWh 4.6 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 184 Hp |
| Electric motor Torque | 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ180XS116 |
| Maximum revolutions of the electric motor | 14000 rpm. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 184 Hp |
| System torque | 225 Nm 165.95 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 1660 kg 3659.67 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2110 kg 4651.75 lbs. |
| Max load | 450 kg 992.08 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 402 l 14.2 cu. ft. |
| Length | 4602 mm 181.18 in. |
|---|---|
| Width | 1900 mm 74.8 in. |
| Height | 1600 mm 62.99 in. |
| Wheelbase | 2750 mm 108.27 in. |
| Front track | 1610 mm 63.39 in. |
| Rear (Back) track | 1610 mm 63.39 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.31 |
| Approach angle | 14° |
| Departure angle | 16° |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Torsion |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/55 R17 |
| Wheel rims size | 17 |