
| What is the body type, Honda CRX I (AF,AS)? | Liftback |
|---|---|
| How much power, Honda CRX Liftback 1983 1.5 i (AF) (101 Hp)? | 101 Hp |
| What is the drivetrain, Honda CRX I (AF,AS) Liftback 1983 1.5 i (AF) (101 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1983 Honda CRX Liftback? | 3675 mm 144.69 in. |
| How wide is the vehicle, 1983 Honda CRX Liftback? | 1625 mm 63.98 in. |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Honda |
| Model | CRX |
| Generation | CRX I (AF,AS) |
| Modification (Engine) | 1.5 i (AF) (101 Hp) |
| Start of production | 1983 year |
| End of production | 1986 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Liftback |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Engine specs | |
| Power | 101 Hp |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Dimensions | |
| Length | 3675 mm 144.69 in. |
| Width | 1625 mm 63.98 in. |
| Height | 1290 mm 50.79 in. |
| Wheelbase | 2200 mm 86.61 in. |
| Front overhang | 770 mm 30.31 in. |
| Rear overhang | 705 mm 27.76 in. |