
| Av vilken typ är karosseriet, Honda CRX I (AF,AS)? | Liftback |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Honda CRX Liftback 1983 1.5 i (AF) (101 Hp)? | 101 hk |
| Vilken är typen av drivning, Honda CRX I (AF,AS) Liftback 1983 1.5 i (AF) (101 Hp)? | Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 1983 Honda CRX Liftback? | 3675 mm 144.69 in. |
| Hur bred är bilen, 1983 Honda CRX Liftback? | 1625 mm 63.98 in. |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Honda |
| Modell | CRX |
| Generation | CRX I (AF,AS) |
| Modifikation (motor) | 1.5 i (AF) (101 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1983 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1986 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Liftback |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Bensin |
| Motor | |
| Effekt | 101 hk |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Mått | |
| Längd | 3675 mm 144.69 in. |
| Bredd | 1625 mm 63.98 in. |
| Höjd | 1290 mm 50.79 in. |
| Hjulbas | 2200 mm 86.61 in. |
| främre överhäng | 770 mm 30.31 in. |
| bakre överhäng | 705 mm 27.76 in. |