| What is the body type, Fulwin X3L? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Fulwin X3L 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | 5.7 l/100 km 41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| How ECO is the car, Fulwin X3 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | China VI b |
| What is the range of pure electric driving, 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | 90-135 km 55.92 - 83.89 mi |
| What is electricity consumption, Fulwin X3L 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | 18.7 kWh/100 km 30.09 kWh/100 mi 112 MPGe 5.3 km/kWh 3.3 mi/kWh |
| How fast is the car, 2025 X3L 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | 170 km/h | 105.63 mph |
| How much power, Fulwin X3 SUV 2025 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | 252 Hp, 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| What is the engine size, Fulwin X3 SUV 2025 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 Fulwin 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Fulwin X3L SUV 2025 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | Rear wheel drive. PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. An electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2025 Fulwin X3 SUV? | 4503 mm 177.28 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Fulwin X3 SUV? | 1950 mm 76.77 in. |
| What is the curb weight, 2025 Fulwin X3L 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | 1842 kg 4060.91 lbs. |
| What is the gross weight, 2025 Fulwin X3L 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | 2280 kg 5026.54 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Fulwin X3 SUV? | 450 - 1238 l 15.89 - 43.72 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Fulwin X3L 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Fulwin |
| Model | X3 |
| Generation | X3L |
| Modification (Engine) | 1.5 TGDI 20.64 kWh (252 Hp) Range Extender |
| Start of production | September, 2025 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 5.7 l/100 km
41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Maximum speed | 170 km/h 105.63 mph |
| Emission standard | China VI b |
| Weight-to-power ratio | 7.3 kg/Hp, 136.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.1 kg/Nm, 162.9 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 20.64 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range | 90-135 km 55.92 - 83.89 mi |
| Average Energy consumption | 18.7 kWh/100 km
30.09 kWh/100 mi 112 MPGe 5.3 km/kWh 3.3 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 252 Hp |
| Electric motor Torque | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | 112AD3 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 252 Hp |
| System torque | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 156 Hp @ 5200 rpm. |
| Power per litre | 104.1 Hp/l |
| Torque | 220 Nm @ 2500 rpm. 162.26 lb.-ft. @ 2500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | SQRH4J15 |
| Engine displacement | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 72 mm 2.83 in. |
| Piston Stroke | 92 mm 3.62 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1842 kg 4060.91 lbs. |
| Max. weight | 2280 kg 5026.54 lbs. |
| Max load | 438 kg 965.62 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 450 l 15.89 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1238 l 43.72 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 4503 mm 177.28 in. |
| Width | 1950 mm 76.77 in. |
| Height | 1815 mm 71.46 in. |
| Wheelbase | 2783 mm 109.57 in. |
| Front track | 1669 mm 65.71 in. |
| Rear (Back) track | 1675 mm 65.94 in. |
| Front overhang | 870 mm 34.25 in. |
| Rear overhang | 850 mm 33.46 in. |
| Ride height (ground clearance) | 225 mm 8.86 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.2 m 36.75 ft. |
| Approach angle | 22° |
| Departure angle | 30° |
| Climb angle | 45° |
| Wading depth | 625 mm 24.61 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. An electric motor drives the rear wheels. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 225/60 R18; 255/55 R19 |
| Wheel rims size | 18; 8J x 19 |