| What is the body type, Fulwin X3? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 50.79 kWh (252 Hp) Electric? | 401 km 249.17 mi |
| What is electricity consumption, Fulwin X3 50.79 kWh (252 Hp) Electric? | 14.8 kWh/100 km 23.82 kWh/100 mi 141 MPGe 6.8 km/kWh 4.2 mi/kWh |
| How fast is the car, 2025 X3 50.79 kWh (252 Hp) Electric? | 150 km/h | 93.21 mph |
| How much power, Fulwin X3 SUV 2025 50.79 kWh (252 Hp) Electric? | 252 Hp, 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Fulwin X3 SUV 2025 50.79 kWh (252 Hp) Electric? | Rear wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2025 Fulwin X3 SUV? | 4327 mm 170.35 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Fulwin X3 SUV? | 1910 mm 75.2 in. |
| What is the curb weight, 2025 Fulwin X3 50.79 kWh (252 Hp) Electric? | 1722 kg 3796.36 lbs. |
| What is the gross weight, 2025 Fulwin X3 50.79 kWh (252 Hp) Electric? | 2118 kg 4669.39 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Fulwin X3 50.79 kWh (252 Hp) Electric? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Fulwin |
| Model | X3 |
| Generation | X3 |
| Modification (Engine) | 50.79 kWh (252 Hp) Electric |
| Start of production | August, 2025 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Maximum speed | 150 km/h 93.21 mph |
| Weight-to-power ratio | 6.8 kg/Hp, 146.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.7 kg/Nm, 174.2 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 50.79 kWh |
| Battery voltage | 365.4 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (CLTC) | 401 km 249.17 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 14.8 kWh/100 km
23.82 kWh/100 mi 141 MPGe 6.8 km/kWh 4.2 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 252 Hp |
| Electric motor Torque | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | 112AD3 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 252 Hp |
| System torque | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1722 kg 3796.36 lbs. |
| Max. weight | 2118 kg 4669.39 lbs. |
| Max load | 396 kg 873.03 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4327 mm 170.35 in. |
| Width | 1910 mm 75.2 in. |
| Height | 1715 mm 67.52 in. |
| Wheelbase | 2715 mm 106.89 in. |
| Front track | 1626 mm 64.02 in. |
| Rear (Back) track | 1645 mm 64.76 in. |
| Front overhang | 791 mm 31.14 in. |
| Rear overhang | 821 mm 32.32 in. |
| Ride height (ground clearance) | 200 mm 7.87 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.4 m 37.4 ft. |
| Approach angle | 27° |
| Departure angle | 31° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the rear wheels. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 225/60 R18; 245/55 R19 |
| Wheel rims size | 6.5J x 18; 7J x 18; 7J x 19 |