
| What is the body type, Exeed EX7? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Exeed EX7 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD? | 0.85-6.76 l/100 km 276.7 - 34.8 US mpg 332.3 - 41.8 UK mpg 117.6 - 14.8 km/l |
| What is the range of pure electric driving, 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD? | 182-225 km 113.09 - 139.81 mi |
| What is electricity consumption, Exeed EX7 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD? | 22.3 kWh/100 km 35.89 kWh/100 mi 94 MPGe 4.5 km/kWh 2.8 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 EX7 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD? | 195 km/h | 121.17 mph 0-100 km/h: 4.9 sec 0-60 mph: 4.7 sec |
| How much power, Exeed EX7 SUV 2026 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD? | 513 Hp, 642 Nm 473.51 lb.-ft. |
| What is the engine size, Exeed EX7 SUV 2026 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Exeed 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Exeed EX7 SUV 2026 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD? | All wheel drive (4x4). PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. Two electric motors drive the front and rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Exeed EX7 SUV? | 4988 mm 196.38 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Exeed EX7 SUV? | 1975 mm 77.76 in. |
| What is the curb weight, 2026 Exeed EX7 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD? | 2400 kg 5291.09 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Exeed EX7 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD? | 2825 kg 6228.06 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Exeed EX7 SUV? | 668 - 1835 l 23.59 - 64.8 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Exeed EX7 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Exeed |
| Model | EX7 |
| Generation | EX7 |
| Modification (Engine) | 1.5T (513 Hp) Extended Range 4WD |
| Start of production | April, 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined (WLTC) | 0.85-6.76 l/100 km
276.7 - 34.8 US mpg 332.3 - 41.8 UK mpg 117.6 - 14.8 km/l |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 4.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 4.7 sec |
| Maximum speed | 195 km/h 121.17 mph |
| Weight-to-power ratio | 4.7 kg/Hp, 213.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.7 kg/Nm, 267.5 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 41.16 kWh |
| Battery voltage | 400 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range | 182-225 km 113.09 - 139.81 mi |
| Average Energy consumption | 22.3 kWh/100 km
35.89 kWh/100 mi 94 MPGe 4.5 km/kWh 2.8 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 309 Hp |
| Electric motor Torque | 332 Nm 244.87 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ190YMZB0 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 204 Hp |
| Electric motor Torque | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | KPTZ220YMDA0 |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 513 Hp |
| System torque | 642 Nm 473.51 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 156 Hp @ 5200 rpm. |
| Power per litre | 104.1 Hp/l |
| Torque | 220 Nm @ 2500 rpm. 162.26 lb.-ft. @ 2500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | SQRH4J15 |
| Engine displacement | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 72 mm 2.83 in. |
| Piston Stroke | 92 mm 3.62 in. |
| Compression ratio | 14.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2400 kg 5291.09 lbs. |
| Max. weight | 2825 kg 6228.06 lbs. |
| Max load | 425 kg 936.96 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 668 l 23.59 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1835 l 64.8 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 67 l 17.7 US gal | 14.74 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 4988 mm 196.38 in. |
| Width | 1975 mm 77.76 in. |
| Height | 1702-1710 mm 67.01 - 67.32 in. |
| Wheelbase | 3000 mm 118.11 in. |
| Front track | 1690 mm 66.54 in. |
| Rear (Back) track | 1695 mm 66.73 in. |
| Ride height (ground clearance) | 164-176 mm 6.46 - 6.93 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.31 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.3 m 37.07 ft. |
| Approach angle | 18° |
| Departure angle | 21-22° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. Two electric motors drive the front and rear wheels. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer, Air Suspension - Optional |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer, Air Suspension - Optional |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/55 R19; 255/50 R20 |
| Wheel rims size | 19; 20 |