
| What is the body type, Enovate ME7? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 72 kWh (218 Hp) Electric? | 530 km 329.33 mi |
| What is electricity consumption, Enovate ME7 72 kWh (218 Hp) Electric? | 15.8 kWh/100 km 25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| How fast is the car, 2020 ME7 72 kWh (218 Hp) Electric? | 165 km/h | 102.53 mph 0-100 km/h: 7.9 sec 0-60 mph: 7.5 sec |
| How much power, Enovate ME7 SUV, Crossover 2020 72 kWh (218 Hp) Electric? | 218 Hp, 330 Nm 243.4 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Enovate ME7 SUV, Crossover 2020 72 kWh (218 Hp) Electric? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2020 Enovate ME7 SUV, Crossover? | 4685 mm 184.45 in. |
| How wide is the vehicle, 2020 Enovate ME7 SUV, Crossover? | 1970 mm 77.56 in. |
| What is the curb weight, 2020 Enovate ME7 72 kWh (218 Hp) Electric? | 1998 kg 4404.84 lbs. |
| What is the gross weight, 2020 Enovate ME7 72 kWh (218 Hp) Electric? | 2435 kg 5368.26 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2020 Enovate ME7 72 kWh (218 Hp) Electric? | 1, automatic transmission |
| Brand | Enovate |
|---|---|
| Model | ME7 |
| Generation | ME7 |
| Modification (Engine) | 72 kWh (218 Hp) Electric |
| Start of production | September, 2020 year |
| End of production | 2024 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 7.5 sec |
| Maximum speed | 165 km/h 102.53 mph |
| Weight-to-power ratio | 9.2 kg/Hp, 109.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.1 kg/Nm, 165.2 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 72 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (NEDC) | 530 km 329.33 mi |
| Average Energy consumption (NEDC) | 15.8 kWh/100 km
25.43 kWh/100 mi 133 MPGe 6.3 km/kWh 3.9 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 218 Hp |
| Electric motor Torque | 330 Nm 243.4 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ220XS150 |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 218 Hp |
| System torque | 330 Nm 243.4 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 1998 kg 4404.84 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2435 kg 5368.26 lbs. |
| Max load | 437 kg 963.42 lbs. |
| Length | 4685 mm 184.45 in. |
|---|---|
| Width | 1970 mm 77.56 in. |
| Height | 1660 mm 65.35 in. |
| Wheelbase | 2830 mm 111.42 in. |
| Front track | 1672 mm 65.83 in. |
| Rear (Back) track | 1702 mm 67.01 in. |
| Approach angle | 19° |
| Departure angle | 22° |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/45 R20; 255/40 R21 |
| Wheel rims size | 20; 21 |