
| What is the body type, Alfa Romeo 33 Sport Wagon (905A)? | Station wagon (estate), 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How much power, Alfa Romeo 33 Station wagon (estate) 1988 1.7 (118 Hp)? | 118 Hp |
| What is the engine size, Alfa Romeo 33 Station wagon (estate) 1988 1.7 (118 Hp)? | 1.7 l 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| How many cylinders, 1988 Alfa Romeo 1.7 (118 Hp)? | 4 |
| What is the drivetrain, Alfa Romeo 33 Sport Wagon (905A) Station wagon (estate) 1988 1.7 (118 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Alfa Romeo |
| Model | 33 |
| Generation | 33 Sport Wagon (905A) |
| Modification (Engine) | 1.7 (118 Hp) |
| Start of production | 1988 year |
| End of production | 1989 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Station wagon (estate) |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Engine specs | |
| Power | 118 Hp |
| Power per litre | 68.9 Hp/l |
| Engine Model/Code | 305.50 |
| Engine displacement | 1712 cm3 104.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder Bore | 87 mm 3.43 in. |
| Piston Stroke | 72.2 mm 2.84 in. |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |