
| De ce tip este caroseria, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026)? | SUV, 5 Uşi, 5-7 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 9.5-10.6 l/100 km 24.8 - 22.2 US mpg 29.7 - 26.6 UK mpg 10.5 - 9.4 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Mercedes-Benz GLE GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 216-240 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Cât de rapidă este mașina, 2026 GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 5.3 sec 0-60 mph: 5 sec |
| Care este puterea motorului, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 381 CP, 560 Nm 413.03 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2026 Mercedes-Benz GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) SUV 2026 GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | Tracţiune integrală (4x4). MHEV (Vehicul electric parțial hibrid). Motor cu ardere internă (MAI) și motorul electric pun în mișcare roțile patru ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa doar în regim mixt. |
| Care este lungimea vehiculului, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 4923 mm 193.82 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 2010 mm 79.13 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 2315 kg 5103.7 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3055 kg 6735.12 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 630 - 2055 l 22.25 - 72.57 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, cutie automată G-TRONIC |
| Marcă | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | GLE |
| Generație | GLE SUV (V167, facelift 2026) |
| Modificare (Tip motor) | GLE 450 (381 CP) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC |
| Anul inceperii productiei | Mai, 2026 an |
| Arhitectura grupului propulsor | MHEV (Vehicul electric parțial hibrid) |
| Tipul caroseriei | SUV |
| Număr de scaune | 5-7 |
| Număr de uşi | 5 |
| Consumul de combustibil, SCĂZUT (WLTP) | 14 l/100 km
16.8 US mpg 20.2 UK mpg 7.1 km/l |
|---|---|
| Consumul de combustibil, MEDIU (WLTP) | 9.2 l/100 km
25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| Consumul de combustibil, RIDICAT (WLTP) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Consumul de combustibil, FOARTE RIDICAT (WLTP) | 9.3 l/100 km
25.3 US mpg 30.4 UK mpg 10.8 km/l |
| Consumul de combustibil, MIXT (WLTP) | 9.5-10.6 l/100 km
24.8 - 22.2 US mpg 29.7 - 26.6 UK mpg 10.5 - 9.4 km/l |
| Emisii CO2 (WLTP) | 216-240 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 5.3 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 5.3 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 5 sec |
| Viteza maximă | 250 km/h, Limitată electronic 155.34 mph |
| Standardul ecologic | Euro 6e-bis |
| Raport greutate/putere | 6.1 kg/CP, 164.6 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 4.1 kg/Nm, 241.9 Nm/tonă |
| Voltajul bateriei | 48 V |
|---|---|
| Tehnologia de stocare a bateriei | Litiu-ion (Li-Ion) |
| Electric motor 1 | |
| Putere Motor electric | 23 CP |
| Cuplu motor electric | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Locația motorului electric | Între motorul cu ardere și transmisia |
| Putere | 381 CP @ 5000-6100 rot/min |
|---|---|
| Putere pe litru volum de lucru | 127 CP/l |
| Cuplu | 560 Nm @ 2000-4500 rot/min 413.03 lb.-ft. @ 2000-4500 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Longitudinal |
| Model/Cod motor | M 256 Evo |
| Volumul motorului | 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 6 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 83 mm 3.27 in. |
| Cursa cilindrilor | 92.35 mm 3.64 in. |
| Raport de compresie | 10.5:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecţie directă |
| Aspirația motorului | Turbosuflantă / Compresor electric, Intercooler |
| Distribuție | DOHC, CAMTRONIC |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop Filtru de particule |
| Masă proprie | 2315 kg 5103.7 lbs. |
|---|---|
| Masă maximă autorizată | 3055 kg 6735.12 lbs. |
| Încarcatura maxima | 740 kg 1631.42 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 630 l 22.25 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 2055 l 72.57 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 85 l 22.45 US gal | 18.7 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 100 kg 220.46 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 108 kg 238.1 lbs. |
| Lungime | 4923 mm 193.82 in. |
|---|---|
| Lăţime | 2010 mm 79.13 in. |
| Latime cu oglizile inchise | 2024 mm 79.69 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2164 mm 85.2 in. |
| Înălţime | 1796 mm 70.71 in. |
| Ampatament | 2995 mm 117.91 in. |
| Garda la sol | 205 mm 8.07 in. |
| Diametrul minim al cercului de virare | 12.02 m 39.44 ft. |
| Unghi Abordarea | 25° |
| Unghi de plecare | 25° |
| unghiul de rampă | 17° |
| Arhitectura sistemului de transmisie | Motor cu ardere internă (MAI) și motorul electric pun în mișcare roțile patru ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa doar în regim mixt. |
|---|---|
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 9 trepte, cutie automată G-TRONIC |
| Suspensie faţă (front suspension) | Arc elicoidal, iades dublu, stabilizator transversal, Suspensie pneumatică - Opțional |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator, Suspensie pneumatică - Opțional |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate |
| Frâne spate (Rear brakes) | discuri ventilate |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | Cauciucuri frontale: 275/50 R20; 275/45 R21; 285/40 R22 Cauciucuri spate: 275/50 R20; 315/40 R21; 325/35 R22 |
| Dimensiunea jantelor | Jante frontale: 8.5J x 20; 9J x 20; 10J x 21; 10J x 22 Jante spate: 8.5J x 20; 9J x 20; 11J x 21; 11J x 22 |