
| Ποιος είναι ο τύπος αμαξώματος, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026)? | SUV , 5 Πόρτες, 5-7 Καθίσματα |
|---|---|
| Ποια είναι η κατανάλωση καυσίμου, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 9.5-10.6 l/100 km 24.8 - 22.2 US mpg 29.7 - 26.6 UK mpg 10.5 - 9.4 km/l |
| Πόσο ECO είναι το αυτοκίνητο, Mercedes-Benz GLE GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 216-240 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Πόσο γρήγορο είναι το αυτοκίνητο, 2026 GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 5.3 δευτ 0-60 mph: 5 δευτ |
| Ποια είναι η ισχύς του κινητήρα, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 381 Hp, 560 Nm 413.03 lb.-ft. |
| Πόσο είναι ο κυβισμός του κινητήρα, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Πόσους κυλίνδρους έχει ο κινητήρας, 2026 Mercedes-Benz GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, σε σειρά |
| Ποιο είναι το σύστημα κίνησης, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) SUV 2026 GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | Οδήγηση όλων των τροχών (4x4). MHEV (ήπιο υβριδικό ηλεκτρικό όχημα). O κινητήρας εσωτερικής καύσης και ο ηλεκτροκινητήρας κινούν τους τέσσερις τροχούς του αυτοκινήτου με δυνατότητα κίνησης μόνο σε μικτή λειτουργία. |
| Πόσο είναι το μήκος του οχήματος, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV ? | 4923 mm 193.82 in. |
| Πόσο είναι το πλάτος του οχήματος, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV ? | 2010 mm 79.13 in. |
| Ποιο είναι το βάρος του αυτοκινήτου, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 2315 κιλά 5103.7 lbs. |
| Ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3055 κιλά 6735.12 lbs. |
| Πόσο διάστημα χώρου, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV ? | 630 - 2055 l 22.25 - 72.57 cu. ft. |
| Πόσες ταχύτητες έχει το κιβώτιο ταχυτήτων, Τι τύπος είναι το κιβώτιο ταχυτήτων, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων G-TRONIC |
| μάρκα | Mercedes-Benz |
|---|---|
| μοντέλο | GLE |
| παραγωγή | GLE SUV (V167, facelift 2026) |
| τροποποιήσεις (κινητήρας) | GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC |
| έναρξη της παραγωγής | Ενδέχεται, 2026 έτος |
| Αρχιτεκτονική της μονάδας κίνησης | MHEV (ήπιο υβριδικό ηλεκτρικό όχημα) |
| Τύπος κουπέ | SUV |
| Καθίσματα | 5-7 |
| Πόρτες | 5 |
| κατανάλωση καυσίμου, Χαμηλή (WLTP) | 14 l/100 km
16.8 US mpg 20.2 UK mpg 7.1 km/l |
|---|---|
| κατανάλωση καυσίμου, Μεσαία (WLTP) | 9.2 l/100 km
25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| κατανάλωση καυσίμου, Υψηλή (WLTP) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| κατανάλωση καυσίμου, Εξαιρετική υψηλή (WLTP) | 9.3 l/100 km
25.3 US mpg 30.4 UK mpg 10.8 km/l |
| κατανάλωση καυσίμου,συνδυασμένη (WLTP) | 9.5-10.6 l/100 km
24.8 - 22.2 US mpg 29.7 - 26.6 UK mpg 10.5 - 9.4 km/l |
| Εκπομπές CO2 (WLTP) | 216-240 g/km |
| Τύπος καυσίμου | Βενζίνη |
| Επιτάχυνση 0 - 100 χλμ/ώρα | 5.3 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 62 mph | 5.3 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 60 mph (Υπολογισμός από το Auto-Data.net) | 5 δευτ |
| μέγιστη ταχύτητα | 250 km/h, Περιορίζεται ηλεκτρονικά 155.34 mph |
| Προδιαγραφές Καυσαερίων | Euro 6e-bis |
| Αναλογία βάρους/ισχύος | 6.1 κιλά/Hp, 164.6 Hp/τόνος |
| Αναλογία βάρους/Ροπή | 4.1 κιλά/Nm, 241.9 Nm/τόνος |
| Τάση μπαταρίας | 48 V |
|---|---|
| Τεχνολογία μπαταρίας | Ιόντων λιθίου (Li-Ion) |
| Ηλεκτρικός κινητήρας 1 | |
| Ηλεκτρική ισχύς του κινητήρα | 23 Hp |
| Ηλεκτρικό μοτέρ ροπής | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Θέση ηλεκτρικού κινητήρα | Ανάμεσα στον κινητήρα εσωτερικής καύσης και στο κιβώτιο ταχυτήτων |
| δύναμη | 381 Hp @ 5000-6100 σ.α.λ. |
|---|---|
| Ισχύς ανά λίτρο κυβισμού | 127 Hp/l |
| Ονομαστική ροπή του κινητήρα | 560 Nm @ 2000-4500 σ.α.λ. 413.03 lb.-ft. @ 2000-4500 σ.α.λ. |
| Διάταξη κινητήρα | Εμπρός, κατά μήκος |
| Μοντέλο/Κωδικός κινητήρα | M 256 Evo |
| Κυβισμός κινητήρα | 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Αριθμός κυλίνδρων | 6 |
| Διαμόρφωση κινητήρα | σε σειρά |
| Διάμετρος κυλίνδρου | 83 mm 3.27 in. |
| Διαδρομή εμβόλιου | 92.35 mm 3.64 in. |
| Βαθμός συμπίεσης | 10.5:1 |
| Αριθμός βαλβίδων ανά κύλινδρο | 4 |
| Σύστημα ψεκασμού καυσίμου | Άμεσος ψεκασμός |
| Αναρρόφηση κινητήρα | Στροβιλοσυμπιεστής και Ηλεκτρικός Συμπιεστής, Ιντερκούλερ |
| Μηχανισμός διανομής αερίων | DOHC, CAMTRONIC |
| Συστήματα κινητήρα | Start & Stop Σύστημα Φίλτρο σωματιδίων |
| βάρος | 2315 κιλά 5103.7 lbs. |
|---|---|
| Μέγιστο βάρος | 3055 κιλά 6735.12 lbs. |
| Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο | 740 κιλά 1631.42 lbs. |
| Ελάχιστος όγκος χώρου αποσκευών | 630 l 22.25 cu. ft. |
| Μέγιστος όγκος χώρου αποσκευών | 2055 l 72.57 cu. ft. |
| Χωρητικότητα δεξαμενής καυσίμων | 85 l 22.45 US gal | 18.7 UK gal |
| Μέγιστο φορτίο | 100 κιλά 220.46 lbs. |
| Επιτρεπόμενη δυνατότητα ρυμούλκησης με φρένα (12%) | 2700 κιλά 5952.48 lbs. |
| Επιτρεπόμενη δυνατότητα ρυμούλκησης χωρίς φρένα | 750 κιλά 1653.47 lbs. |
| Μέγιστο φορτίο στήριξης | 108 κιλά 238.1 lbs. |
| μήκος | 4923 mm 193.82 in. |
|---|---|
| πλάτος | 2010 mm 79.13 in. |
| Πλάτος με καθρέπτες αναδιπλωμένους | 2024 mm 79.69 in. |
| Πλάτος συμπεριλαμβανομένων των καθρεπτών | 2164 mm 85.2 in. |
| ύψος | 1796 mm 70.71 in. |
| μεταξόνιο | 2995 mm 117.91 in. |
| Απόσταση από το έδαφος | 205 mm 8.07 in. |
| Ελάχιστη διάμετρος στροφής (διάμετρος στροφής) | 12.02 m 39.44 ft. |
| Γωνία προσέγγισης | 25° |
| Γωνία φυγής | 25° |
| γωνία ράμπας | 17° |
| Αρχιτεκτονική του συστήματος κίνησης | O κινητήρας εσωτερικής καύσης και ο ηλεκτροκινητήρας κινούν τους τέσσερις τροχούς του αυτοκινήτου με δυνατότητα κίνησης μόνο σε μικτή λειτουργία. |
|---|---|
| Κίνηση | Οδήγηση όλων των τροχών (4x4) |
| Αριθμός γραναζιών και τύπος κιβωτίου ταχυτήτων | 9 ταχύτητες, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων G-TRONIC |
| Εμπρός ανάρτηση | Σπειροειδές ελατήριο, διπλά ψαλίδια , Εγκάρσιος σταθεροποιητής , Ανάρτηση αέρα - Προαιρετική |
| Πίσω ανάρτηση | Ανεξάρτητη ανάρτηση ελατηρίου πολλαπλών συνδέσμων με σταθεροποιητή, Ανάρτηση αέρα - Προαιρετική |
| Εμπρός φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι |
| Πίσω φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι |
| Βοηθητικά συστήματα | ABS (Σύστημα αντιμπλοκαρίσματος τροχών) |
| Τύπος διεύθυνσης | Τσουκράνια διαχείρισης (με δόντια) |
| υδραυλικό τιμόνι | Ηλεκτρικό Τιμόνι |
| μέγεθος ελαστικών | Μπροστινά ελαστικά: 275/50 R20; 275/45 R21; 285/40 R22 Πίσω ελαστικά: 275/50 R20; 315/40 R21; 325/35 R22 |
| μέγεθος των ζάντων | Μπροστινά ζάντες: 8.5J x 20; 9J x 20; 10J x 21; 10J x 22 Πίσω ζάντες: 8.5J x 20; 9J x 20; 11J x 21; 11J x 22 |