
| De ce tip este caroseria, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026)? | SUV, 5 Uşi, 5-7 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 7.4-8.3 l/100 km 31.8 - 28.3 US mpg 38.2 - 34 UK mpg 13.5 - 12 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Mercedes-Benz GLE GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 195-216 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Cât de rapidă este mașina, 2026 GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 235 km/h | 146.02 mph 0-100 km/h: 6.2 sec 0-60 mph: 5.9 sec |
| Care este puterea motorului, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 286 CP, 650 Nm 479.42 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2989 cm3 182.4 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2026 Mercedes-Benz GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) SUV 2026 GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | Tracţiune integrală (4x4). MHEV (Vehicul electric parțial hibrid). Motor cu ardere internă (MAI) și motorul electric pun în mișcare roțile patru ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa doar în regim mixt. |
| Care este lungimea vehiculului, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 4923 mm 193.82 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 2010 mm 79.13 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 2395 kg 5280.07 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3160 kg 6966.61 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 630 - 2055 l 22.25 - 72.57 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 350d (286 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, cutie automată G-TRONIC |
| Marcă | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | GLE |
| Generație | GLE SUV (V167, facelift 2026) |
| Modificare (Tip motor) | GLE 350d (286 CP) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC |
| Anul inceperii productiei | Mai, 2026 an |
| Arhitectura grupului propulsor | MHEV (Vehicul electric parțial hibrid) |
| Tipul caroseriei | SUV |
| Număr de scaune | 5-7 |
| Număr de uşi | 5 |
| Consumul de combustibil, SCĂZUT (WLTP) | 11.7 l/100 km
20.1 US mpg 24.1 UK mpg 8.5 km/l |
|---|---|
| Consumul de combustibil, MEDIU (WLTP) | 7 l/100 km
33.6 US mpg 40.4 UK mpg 14.3 km/l |
| Consumul de combustibil, RIDICAT (WLTP) | 6.1 l/100 km
38.6 US mpg 46.3 UK mpg 16.4 km/l |
| Consumul de combustibil, FOARTE RIDICAT (WLTP) | 7.4 l/100 km
31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| Consumul de combustibil, MIXT (WLTP) | 7.4-8.3 l/100 km
31.8 - 28.3 US mpg 38.2 - 34 UK mpg 13.5 - 12 km/l |
| Emisii CO2 (WLTP) | 195-216 g/km |
| Tipul de combustibil | Motorină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 6.2 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 6.2 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 5.9 sec |
| Viteza maximă | 235 km/h 146.02 mph |
| Standardul ecologic | Euro 6e-bis |
| Raport greutate/putere | 8.4 kg/CP, 119.4 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 3.7 kg/Nm, 271.4 Nm/tonă |
| Voltajul bateriei | 48 V |
|---|---|
| Tehnologia de stocare a bateriei | Litiu-ion (Li-Ion) |
| Electric motor 1 | |
| Putere Motor electric | 23 CP |
| Cuplu motor electric | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Locația motorului electric | Între motorul cu ardere și transmisia |
| Putere | 286 CP @ 3200-4800 rot/min |
|---|---|
| Putere pe litru volum de lucru | 95.7 CP/l |
| Cuplu | 650 Nm @ 1200-3000 rot/min 479.42 lb.-ft. @ 1200-3000 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Longitudinal |
| Model/Cod motor | OM 656 |
| Volumul motorului | 2989 cm3 182.4 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 6 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 82 mm 3.23 in. |
| Cursa cilindrilor | 94.32 mm 3.71 in. |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Commonrail Diesel |
| Aspirația motorului | BiTurbo, Intercooler |
| Distribuție | DOHC |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop Filtru de particule |
| Masă proprie | 2395 kg 5280.07 lbs. |
|---|---|
| Masă maximă autorizată | 3160 kg 6966.61 lbs. |
| Încarcatura maxima | 765 kg 1686.54 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 630 l 22.25 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 2055 l 72.57 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 85 l 22.45 US gal | 18.7 UK gal |
| rezervor de AdBlue | 32 l 8.45 US gal | 7.04 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 100 kg 220.46 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 108 kg 238.1 lbs. |
| Lungime | 4923 mm 193.82 in. |
|---|---|
| Lăţime | 2010 mm 79.13 in. |
| Latime cu oglizile inchise | 2024 mm 79.69 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2164 mm 85.2 in. |
| Înălţime | 1796 mm 70.71 in. |
| Ampatament | 2995 mm 117.91 in. |
| Garda la sol | 205 mm 8.07 in. |
| Diametrul minim al cercului de virare | 12.02 m 39.44 ft. |
| Unghi Abordarea | 25° |
| Unghi de plecare | 25° |
| unghiul de rampă | 17° |
| Arhitectura sistemului de transmisie | Motor cu ardere internă (MAI) și motorul electric pun în mișcare roțile patru ale mașinii cu posibilitatea de a se deplasa doar în regim mixt. |
|---|---|
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 9 trepte, cutie automată G-TRONIC |
| Suspensie faţă (front suspension) | Arc elicoidal, iades dublu, stabilizator transversal, Suspensie pneumatică - Opțional |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator, Suspensie pneumatică - Opțional |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate |
| Frâne spate (Rear brakes) | discuri ventilate |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | Cauciucuri frontale: 275/50 R20; 275/45 R21; 285/40 R22 Cauciucuri spate: 275/50 R20; 315/40 R21; 325/35 R22 |
| Dimensiunea jantelor | Jante frontale: 8.5J x 20; 9J x 20; 10J x 21; 10J x 22 Jante spate: 8.5J x 20; 9J x 20; 11J x 21; 11J x 22 |