
| Korimalli, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026)? | SUV, 5 Ovien, 5-7 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 9.5-10.6 l/100 km 24.8 - 22.2 US mpg 29.7 - 26.6 UK mpg 10.5 - 9.4 km/l |
| Päästöt, Mercedes-Benz GLE GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 216-240 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Huippunopeus, 2026 GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 5.3 s 0-60 mph: 5 s |
| Teho, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 381 hv, 560 Nm 413.03 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Mercedes-Benz GLE SUV 2026 GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2999 sm3 183.01 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2026 Mercedes-Benz GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, Rivimoottori |
| Vetotapa, Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) SUV 2026 GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | Neliveto. MHEV (Pehmeä, kevyt hybridisähköauto). Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton neljää pyörää ja mahdollistavat vain sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pituus, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 4923 mm 193.82 in. |
| Leveys, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 2010 mm 79.13 in. |
| Nettopaino, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 2315 kg 5103.7 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3055 kg 6735.12 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV? | 630 - 2055 l 22.25 - 72.57 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Mercedes-Benz GLE SUV (V167, facelift 2026) GLE 450 (381 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, automaattinen vaihdelaatikko G-TRONIC |
| Merkki | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Malli | GLE |
| Sukupolvi | GLE SUV (V167, facelift 2026) |
| Versio (moottori) | GLE 450 (381 hv) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC |
| Tuotannon aloitusvuosi | Toukokuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | MHEV (Pehmeä, kevyt hybridisähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5-7 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineen, Hidas (WLTP) | 14 l/100 km
16.8 US mpg 20.2 UK mpg 7.1 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen, Keskinopea (WLTP) | 9.2 l/100 km
25.6 US mpg 30.7 UK mpg 10.9 km/l |
| Polttoaineen, Nopea (WLTP) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Polttoaineen, Erittäin nopea (WLTP) | 9.3 l/100 km
25.3 US mpg 30.4 UK mpg 10.8 km/l |
| Polttoaineen, yhdistetty (WLTP) | 9.5-10.6 l/100 km
24.8 - 22.2 US mpg 29.7 - 26.6 UK mpg 10.5 - 9.4 km/l |
| CO2-päästöt (WLTP) | 216-240 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 5.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 5.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 5 s |
| Huippunopeus | 250 km/h, Sähköisesti rajoitettu 155.34 mph |
| Päästönormi | Euro 6e-bis |
| Paino/teho suhde | 6.1 kg/hv, 164.6 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 4.1 kg/Nm, 241.9 Nm/tonnia |
| Akun jännite | 48 V |
|---|---|
| Akun teknologia | Litium-ioni (Li-Ion) |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 23 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Polttomoottorin ja vaihteiston välissä |
| Teho | 381 hv @ 5000-6100 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 127 hv/l |
| Vääntömomentti | 560 Nm @ 2000-4500 kierrosta/min 413.03 lb.-ft. @ 2000-4500 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | M 256 Evo |
| Moottorin tilavuus | 2999 sm3 183.01 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 6 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 83 mm 3.27 in. |
| Männän liike | 92.35 mm 3.64 in. |
| Puristussuhde | 10.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet ja Sähkökäyttöinen kompressori, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC, CAMTRONIC |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Paino | 2315 kg 5103.7 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 3055 kg 6735.12 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 740 kg 1631.42 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 630 l 22.25 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 2055 l 72.57 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 85 l 22.45 US gal | 18.7 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 100 kg 220.46 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 108 kg 238.1 lbs. |
| Pituus | 4923 mm 193.82 in. |
|---|---|
| Leveys | 2010 mm 79.13 in. |
| Leveys ulkopeilit taitettuina | 2024 mm 79.69 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2164 mm 85.2 in. |
| Korkeus | 1796 mm 70.71 in. |
| Pyörän perusta | 2995 mm 117.91 in. |
| Maavara | 205 mm 8.07 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 12.02 m 39.44 ft. |
| lähestymiskulma | 25° |
| Jättökulma | 25° |
| ylityskulma | 17° |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton neljää pyörää ja mahdollistavat vain sekatoiminnollisen liikkumisen. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 9 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko G-TRONIC |
| Etujousitus | Kierrejousi, Kaksoispoikittainen tukivarsi , Poikittainen vakaaja , Ilmajousitus - Valinnainen |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla, Ilmajousitus - Valinnainen |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | Eturenkaat: 275/50 R20; 275/45 R21; 285/40 R22 Takarenkaat: 275/50 R20; 315/40 R21; 325/35 R22 |
| Vanteen koko | Etuvanteet: 8.5J x 20; 9J x 20; 10J x 21; 10J x 22 Takavanteet: 8.5J x 20; 9J x 20; 11J x 21; 11J x 22 |